Istanbul Istanbul

IstanbulIstanbul

Avrupa’ya açılan kapı, Osmanlı’nın başkenti, Anadolu’ya giden yol İstanbul, tarihi ve turistik öğeleri ile tam bir cennet. Hisarlar, camiler, kiliseler, doğal güzellikler; ne ararsanız bu kentte.

Anadolu ve Avrupa kültürünün kaynaştığı İstanbul’da, Pay-i tahtın mehter yürüyüşü ile başlayan ritim kültürü günümüzde dansın tarihçesini oluşturuyor. Saraylarda düzenlenen eğlencelerde kılıç kalkan oyunları, oryantal ve çeşitli halk oyunları sergileniyor. Geleneksel mirasın yanında günümüzde modern dans türlerini de bünyesine katan bu metropolde yüzlerce kurs ve okul dans severlere kültürümüzün öğelerini öğretmeye devam ediyor. Zeybekten sambaya, tangodan sirtakiye yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz dans dersleri mevcut. Dans kursu fiyatları da her bütçeyi kapsayan kriterlere göre belirleniyor.

Dans gecelerinde Boğaz’a karşı ritimlere ayak uydurmak, yarışmalarda kendinizi sınamak istiyorsanız dans kurslarına kaydınızı yaptırmalısınız.

Zeybek – Efelerin dansı…

Zeybek

Zeybek

Ege denilince akla Zeybek dansı gelir. Mert, cesur, atılgan, mazluma dost, haksızlığa düşman olarak tanınırlar. Türk köylüsünün tipik bir örneğidir. Kurtuluş savaşında gösterdikleri başarılar ünlerine ün katmıştır. Bugün Zeybeklik tarihi bir anı olarak yaşatılmaktadır.

Batı Anadolu’nun hemen hemen her, yerinde ”Zeybek” türündeki oyunlar,­görülür. Yörede kadınların oynadığı oyunlara ”Kadın Zey­bek”, erkeklerin oynadığı oyunlara ”Erkek Zeybek” denil­mektedir. Kadınların oynadığı oyunlar erkeklerin oynadığı oyunlara göre daha yürüktür. Erkek oyunlarının yöredeki bir diğer adı da “Ağır Zeybek” tir. Ege’nin bir çok yerinde oynanan bu tür oyunların en ağırlarına İzmir, Aydın, Muğla, Manisa illerinde rastlamak mümkündür.

Diğer oyunlara (Bar, Halay, Horon v.b.) göre en büyük özelliği tek olarak serbest oynanmasıdır. Toplu olarak oynanan bu dansta oyuncular arasında müzik ve ritim hariç hiçbir bağ bulunmaz. Oyunu oynayan kişi hiçbir kurala bağlı kalmadan tamamen içinden geldiği gibi oynar. Toplu olarak oynandığında, yöresel olarak daire formu kullanılır.


Zeybek Videoları – Zeybek Başlangıç Seviye

Zeybek nasıl yapılır?

Efeler gibi olmak istiyorum… Zeybek zor bir dans mıdır?

Neden olmasın! Her dansın kendi içerisinde zorlukları vardır. Ancak dansa hevesli olan ve bu kültürü benimsemiş ve kendini geliştirmeyi hedefleyen herkes bu zorlukları ortadan kaldırabilmektedir.

Kıvrak figürleri, ağır hareketleri ve dik duruşu ile kısa sürede öğrenemeseniz de düzenli çalışmanız durumunda rahatlıkla kavrayabilirsiniz.

Zeybek ne kadar sürede öğrenilir?

Atatürk Zeybek Oynarken

Atatürk Zeybek Oynarken

Geniş alanlarda oynanması gereken bir dans olarak bilinen zeybek dansı genellikle ilk 4. ve 5. haftada zorlanacağınız hareketleri barındırmaktadır. 2 veya 3 aylık bir eğitim süreciyle zeybek dansının tüm tekniklerini öğrenebileceğiniz gibi kendinizi geliştirmek için çalışmalarınızı tekrar etmelisiniz.

Özellikle vücudunuzun bu dansla bütünleşebilmesi için kurs sürecinizi hızlandırmak yerine hareketleri kapsamlı olarak algılayabileceğiniz bir sürece tanıklık etmelisiniz. Ayak ve kol hareketlerinin yoğun olarak kullanıldığı dansı öğrenebilmek için uzun süreli çalışmalar yapmalı, belirli koreografilerde yer almalı ve kendinizi geliştirebilmek için çaba göstermelisiniz. Bu sayede dansı öğrenme sürecini de azaltabilirsiniz.

Zeybek Nasıl Yapılır?

Zeybek Oyunu

Zeybek Oyunu

Bayramlarda, ulusal günlerde, düğünlerde ve eğlencelerde oynanır. Efenin oyunu ağır olur, zeybek ve kızların oyunu ise kıvrak olur.

Kişiler meydana çıkar ve kendine özgü tavırlarıyla ağırca gezinir. Yere doğru eğilip parmağını toprağa daha sonra silahlığına sürerek ayağa kalkar ve gezinmeye devam eder.

Gezme bölümü bittikten sonra zurna çalan insan oyunun ezgisini çalmaya başlar.
Kişi ellerini kaldırarak oynamaya başlar. Bazen bir elini dizine, bir elini silahlığına vurarak oyuna devam eder. Her oyuncunun kendisine özgü bir tavrı ve oyun stili vardır. Zeybek genelde tek oynanır bazen eşlide oynanır.

Bazen oyun sırasında davulun kenarına ayak vurulması bir gelenektir. Meydanlarda davul zurna eşliğinde, kapalı yerlerde ise bağlama ile beraber oynanır. Oyunlarda çift zurna olması gelenektir.

Zeybek dansının belirli bir yaş sınırı var mıdır?

Dansın belirli bir yaş sınırlaması olmamakla birlikte istediğiniz zaman öğrenebileceğiniz eğitim odalarında kurs sürecini hızlandırabilirsiniz. Hem çocuklar hem yetişkinler için verilebilen zeybek kursunda dansın figürleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Neden Zeybek?

Bir efe gibi şahlanmak, bir Türk erkeği için en erkeksi dansı yapmak için Zeybek kursuna bir an önce başlamalısınız.


Zeybek Videoları – Profesyonel Zeybek Gösterisi
Efelerin Dansı Zeybek

Efelerin Dansı Zeybek

Zeybek Kursu Ücretleri

Geleneksel bir halk dansımız olması ve popülerliğinden dolayı kurslarda zeybek dersi sınıfları açılmaktadır. Grup Zeybek kursları fiyatları eğitmenin kalitesi, dans kursunun kalitesi, lokasyon gibi kriterlerle ufak farklılıklar gösterebilmektedir. Ayrıca daha hızlı sürede öğrenmek isteyenler için özel ders önerebiliriz. Özel ders Zeybek kurs fiyatları da özel ders sayısı, süresi, sıklığı gibi kriterlere göre tek ders ya da paket şeklinde belirlenmektedir.

Zeybek dansının kıyafetleri nedir?

Erkeklerin ve kadınların yöresel kıyafetleri giydiği dansta pek çok aksesuar kullanılmaktadır. Erkekler genellikle fes, gömlek, çuka potur, kuşak, kemer, körüklü çizme, gümüş köstek, potur, yağlık gibi tasarımlara öncelik tanırken, kadınlar çiçeklerle işlenmiş başlıklar, şalvar, yöresel veya düz bir gömlek, ayakkabı, cepken ve çorap ile dans kıyafetlerini tamamlamaktadır.

Size en yakın Zeybek kursları Özel dans dersi eğitmenleri Tüm dans türleri Hangi ünlü hangi dansı yapıyor?

İlgili Linkler: Horon Kafkas Sirtaki Oryantal Flamenko

Puan: star_normalstar_normalstar_normalstar_normalstar_normal - Toplam 1 değerlendirme

1 Yorum

  1. Müzikolog Abdullah Özay
    Müzikolog Abdullah Özay

    Öncelikle emeğinize teşekkür ederim. Zeybek ve efelik konusunda tarihimizin iyi incelenmediği kanaatindeyim. Yada görkemli zeybek ve efelik tarihimizi unutturup bir para kazanmak adına yapılan bu çalışmaları yaptığınızı düşünüyorum. Bu görüntüden rahatsız olmayan araştırmacı tarihçilerimizi de kınıyorum. Geçmişimizi lütfen yok etmeyin. Yaptığım araştırmalar benim bu cümleleri yazmama neden oldu. Oyun, tamam halk oyunumuzdur. Oynayanlar ise efe ve zeybekleri yorumlayan halktır. O halkın ise kıyafeti zeybek kıyafeti değildir. Efeler özel bir kostümü olan halk kahramanlarıdır. Cahillerin söylediği gibi eşkıya değillerdir. Bir rütbedir, bir makamdır. Ki onların dağlarda yaşadığını, oyun oynayacak kadar zamanları olmadığını, Ata binmediklerini ve özellikle körüklü çizme giymediklerini sağı solu belli olmayan çarık giydiklerini, Kılınç yerine kama ve küçük silahlar kullandıklarını…. Bu gibi özellikleri sadece hayatta kalabilmek için hedef küçültmek amacı olduğunu halkımıza anlatmak gerektiğini düşünüyorum. Bu halk kahramanlarının kostümlü oyun oynayan kişiler olarak ve heykellerinde de oyun figürlerinin olmasından çok rahatsız oluyorum. Ayrıca zeybek halkoyunumuz davul, zurna, ve halk saçlarımız ile sergilenmeli. Ses cihazlarından çaldırılarak sergilenmemeli. Çocuklarımıza ve geleceğimize lütfen doğruları gösterelim ve anlatalım. Tarih bizim tarihimiz. Bu tarihe de sahip çıkacak olan sadece bizleriz. Bu konuda ben sizlere her türlü destek vermeye hazırım. Lütfen para kazanmak adına tarihimizi değiştirmeyelim. Saygılar, selamlar…

    02:11 de 29 Temmuz 2016 Cevapla

Yorum Yaz