Istanbul Istanbul

IstanbulIstanbul

Avrupa’ya açılan kapı, Osmanlı’nın başkenti, Anadolu’ya giden yol İstanbul, tarihi ve turistik öğeleri ile tam bir cennet. Hisarlar, camiler, kiliseler, doğal güzellikler; ne ararsanız bu kentte.

Anadolu ve Avrupa kültürünün kaynaştığı İstanbul’da, Pay-i tahtın mehter yürüyüşü ile başlayan ritim kültürü günümüzde dansın tarihçesini oluşturuyor. Saraylarda düzenlenen eğlencelerde kılıç kalkan oyunları, oryantal ve çeşitli halk oyunları sergileniyor. Geleneksel mirasın yanında günümüzde modern dans türlerini de bünyesine katan bu metropolde yüzlerce kurs ve okul dans severlere kültürümüzün öğelerini öğretmeye devam ediyor. Zeybekten sambaya, tangodan sirtakiye yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz dans dersleri mevcut. Dans kursu fiyatları da her bütçeyi kapsayan kriterlere göre belirleniyor.

Dans gecelerinde Boğaz’a karşı ritimlere ayak uydurmak, yarışmalarda kendinizi sınamak istiyorsanız dans kurslarına kaydınızı yaptırmalısınız.

Dansların kralı – Vals Nedir?

Vals

Vals

Vals dansı, 19. yy’ın başlarında Almanya ve Avusturya’da dans edilen bölgenin yerel farklılıklarını bünyesinde barındırarak gelişim göstermiştir. Kısa süre Johann Strauss’un müziğinin etkisiyle önce Viyana’da ardından da 1812 yılından itibaren de İngiltere’de geniş kitlelere ulaşmış, aristokrasinin beğenisini kazanarak baloların vazgeçilmez eglencesi olmuştur. Sonrasında da bütün dünyaya yayılmıştır.

Günümüzde “Viyana Valsi” ve “Modern (Standart) Vals” olmak üzere iki farklı ritim ve kategoride dünya dans literatüründe yerini almaktadır.

Saray Dansı Viyana Valsi…

Viyana Valsi

Viyana Valsi

Viyana valsi, yaklaşık 400 yıl kadar önce orta Avrupa’da doğmuş klasik bir saray dansıdır. Hızlı bir tempoya sahip olan bu dal ¾’lük bir tartımla oynanır. Hızlı ve kayar gibi yapılan dönüşleri en belirgin özelliğidir. Günümüzde daha farklı hareketlerle şekillenmiştir. Aynı zamanda standart kategoride bir yarışma dansıdır.

İngiliz Valsi – Modern Vals

Temposu oldukça yavaştır. Viyana valsine göre daha farklı ve çeşitli elementlere sahiptir. ¾’lük tartımla oynanan yavaş ve romantik bir yapıya sahiptir. Yarışmalarda da modern ve standart kategoride yerini alır.


Vals Videoları – Viyana Valsi Başlangıç Seviye

Vals Videoları – Modern Vals Başlangıç Seviye

Saray asilzadeleri gibi döne döne dans edelim…

Nasıl yapıldığı konusuna geldiğimizde; en belirgin özelliği, çiftlerin birbirine sıkıca tutunup bir nokta çevresinde dönmeleridir, diyebiliriz. Her 3’lü adımda hafif alçalma ve yükselmeler vardır. Duruş pozisyonu ise diğer tüm danslardan daha dik hatta abartı dik ve çok asildir. Sadece duruşunu yapmanız bile “evet vals yapacaklar” dedirtir.

İngiliz Valsi

İngiliz Valsi

Vals Nasıl Yapılır? Çok mu zordur Vals dansı öğrenmek?

Genel grup dersi olarak yapılmaz. Çok nadir kursta bu şekilde eğitim verilir. Ağırlıklı olarak vals kursu, özel ders şeklinde verilir. Bir çok düğün dansı isteyen çift içinde en uygun dans türüdür. Öğrenmesi hem zor hem de bir o kadar kolaydır. Mantığını, ruhunu ve temel duruşunu çözdüğünüz anda büyük bir keyifle keyifle pistte süzüldüğünüzü hissedeceksiniz.

Neden Vals dansı?

Bir saray asilzadesi gibi dans etmek, pistte adeta ayaklarınız yerden kesilmiş gibi süzülmek istemez misiniz? Kıvanç Tatlıtuğ’un Kurt ve Seyit dizisinde yaptığı gibi dans etmek kim istemez ki?


Vals Videoları – Profesyonel Vals Gösterisi

Vals dersi Ücretleri pahalı mıdır ki?

Grup dersi uygulamalarına katılma şansınız varsa, tabi ki de aylık vals dersi ücretleri çok yüksek rakamlarla karşılaşmazsınız. Genelde vals kursu özel ders olarak alınabilir. O da ders sayısına bağlı olarak okulların belirlediği kampanyalardan dolayı oldukça değişken fiyat aralıklarındadır. Böylelikle kendinizi kısa sürede eğitme şansınız olur. Tabi ki kimden ders almanız gerektiğini iyi araştırmanız gerekir. Zaten ucuz diye bir okula gitmek verdiğiniz paranın heba olmasına neden olabilir.

Size en yakın Vals kursları Özel dans dersi eğitmenleri Tüm dans türleri Hangi ünlü hangi dansı yapıyor?

İlgili Linkler: Tango Foxtrot Quick Step Rumba Bolero

Yorum Yaz