Istanbul Istanbul

IstanbulIstanbul

Avrupa’ya açılan kapı, Osmanlı’nın başkenti, Anadolu’ya giden yol İstanbul, tarihi ve turistik öğeleri ile tam bir cennet. Hisarlar, camiler, kiliseler, doğal güzellikler; ne ararsanız bu kentte.

Anadolu ve Avrupa kültürünün kaynaştığı İstanbul’da, Pay-i tahtın mehter yürüyüşü ile başlayan ritim kültürü günümüzde dansın tarihçesini oluşturuyor. Saraylarda düzenlenen eğlencelerde kılıç kalkan oyunları, oryantal ve çeşitli halk oyunları sergileniyor. Geleneksel mirasın yanında günümüzde modern dans türlerini de bünyesine katan bu metropolde yüzlerce kurs ve okul dans severlere kültürümüzün öğelerini öğretmeye devam ediyor. Zeybekten sambaya, tangodan sirtakiye yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz dans dersleri mevcut. Dans kursu fiyatları da her bütçeyi kapsayan kriterlere göre belirleniyor.

Dans gecelerinde Boğaz’a karşı ritimlere ayak uydurmak, yarışmalarda kendinizi sınamak istiyorsanız dans kurslarına kaydınızı yaptırmalısınız.

Tango Nedir? – Varoşlardan Parkelere, Tutkunun Dansı…

Tango Dansı

Tango

Tango dansı, 19.yy’ın sonlarına doğru Buenos Aires ve Montevideo dolaylarında başladı. Tango kelimesi dans ile bağlantılı olarak 1890’larda kullanılmaya başlandı. İlk başlarda bu bölgede yapılan danslardan sadece bir tanesiyken, kısa zamanda popüler olarak sahnelerde, sokaklarda yerini aldı ve kentin kenar mahallelerinde binlerce Avrupalı göçmenin bulunduğu varoşlara kadar yayıldı.

1929’da dünya da yaşanan ekonomik buhran ve sonrası krizlerle Tango, anavatanında büyük düşüşe geçmiştir. 1950’lerde Başkan Juan Peron bu dalı milli değer haline getirmiş ve tekrar hareketlendirmiştir. Altın yıllarını yaşatmıştır. Ardından gelen hükümetin yaşattığı dikta rejimi ile Tango dansının yasaklanması ve rock’n roll çılgınlığının öne çıkması ile tekrar unutulmaya yüz tutmuştur. Bu dönemde küçük kulüplerde yaşamını sürdürüp 1980’lerde dünya çapında canlanarak hayata dönmüştür.

Latin Amerika’ya Uzanmış Romantik Ritimler

Tango

Tango Dansı

Tango Dansı, kökeni Uruguay, Arjantin ve Buenos Aires’e dayanan aynı zamanda da bir müzik türüdür. Farklı stilleri ve türleri bulunan bu dans daha çok Arjantin Tango adıyla bilinmekte ve anılmaktadır. Stilleri arasında Oriental, Milonguero, Nuevo, Canyengue, Salon, Orillero gibi biçimler yer almaktadır.

Arjantin Tango stilinin en büyük yardımcısı “bandoneon ”dur. Bu çalgı aleti sayesinde aşkın tüm hallerini yaşayacak, kendinizi ritme kaptıracaksınız. İlk yıllarda “criollo” veya “basit “ olarak bilinmekle beraber, günümüzde Amerikan ve uluslararası stilleri, Fin, Çin gibi çeşitli türler gelişmiştir. Dramatik yapısı, dans esnasında çok birçok doğaçlama fırsatı yaratması, dansın temelinde aşk ve melankoli arzusunun olmasından kaynaklanmaktadır.


Tango Videoları – Tango Başlangıç Seviye

Tango Kursu İle Hayallerinize Adım Atın!

Tango

Yürüyebiliyorsanız Dans Edebilirsiniz!

Aslına bakarsanız doğaçlama yapıldığı için belli kurallar bulunmamaktadır. Bir pistte ne kadar çok çift varsa, o kadar farklı stil vardır çünkü. Her insan kendi tarzını, harmanlayabilir. Ancak özel müzik, ritim, duruş ve tutuşları olan iki çeşit mevcuttur. Derslerimizde kısaca bahsedeceğimiz tüm stilleri öğrenme şansını yakalayabilirsiniz. Öğrenebileceğiniz Tango dansı çeşitleri ise;

Salon Tarzı: Tutuşlarınız daha rahattır ve yakın temas söz konusudur ve hareketlerde kısıtlama yoktur. Adım, dönüş, figürlerde birçok alternatif mevcuttur.

Milonguero Tarzı: Yakın temas söz konusudur. Bel bölgesiyle göğüs kısmı vücut temasının en fazla olduğu kısımlardır. Ayak hareketleri ağırdır ve basit hareketlerle yapılır. Hareket alternatifi pek yoktur.

Show Tarzı: Buenos Aires’de Fantezi adı verilen bu yöntem diğerlerine göre farklılıklar gösterir. Hızın ve çevikliğin hat safhaya çıktığı bu uygulamada önceden hazırlanmış görsel etkinlikler için tercih edilir.

Kısa Sürede Kendinizi Geliştirin

Bu tamamen size bağlıdır. Temellerin alınması bir kaç ay sürüyor. Ne kadar emek verdiğiniz çok önemli. Ancak Tango kurslarında ikinci dersten itibaren dans etmeye başlıyorsunuz. Evet ikinci dersten itibaren… Tango dersleri yeni akımlar ve öğretilerle zamana uygun bir şekilde değişim gösterebiliyor. Yeni teknikler ve yeni figürler katılması ile sonu olmayan bir yolculuğa çıkılıyor. Dilerseniz birkaç ay, dilerseniz yıllarca ders alabilirsiniz.


Tango Videoları – Profesyonel Tango Gösterisi

Neden Tango?

Tutku ve aşk! Kim “Kadın Kokusu” filmindeki Al Pacino’nun Tango sahnesinden etkilenmedim derse yalan söylüyordur! Aynı şekilde dans etmek kim istemez ki?


Tango Videoları – “Kadın Kokusu” Tango Sahnesi

Tango Kurs Ücretleri

Haftada bir gün teorik Tango dersi ve bir günde pratik saati ile beraber oldukça verimli bir süre alınan tango kurs fiyatları aylık olarak değişik rakam aralıklarındadır. Bu değişkenlik dans kursunun bulunduğu il, eğitmenlerin kalitesi, okulların bünyesindeki detay olan artıları (kurs büyüklüğü gibi vs.) ve il içindeki lokasyonuna göre belirlenmektedir. Bu nedenle öncelikle tango dersi ücretlerine değil de bu kriterlere göre dans kursunuzu seçmek uzun vade de daha sağlıklı olacaktır.

Tango dersine giderken nelere dikkat etmeliyim;

Deodorant, parfüm ve naneli sakız ya da şeker yanınızda olmalıdır. Ter kokusu, ağız kokusu her zaman kabusumuz olmuştur. Eşli bir dans türü olmasından ve de yakın bir şekilde icra edilmesinden dolayı dikkat edilecek belki de en önemli konulardır. Ayrıca altı kaygan ama ayağı saran uygun ayakkabılar giyilmesi tercih edilmelidir. Botlarla, spor ayakkabı, terlik vb. Ayakkabılar tango dansını icra ederken sağlıklı ve teknik olarak verimli olmaz. Ayrıca yedek tshirt ve havlu da yanınızda olursa ders sırasında ve sonrasında sorun yaşamazsınız.

Size en yakın Tango kursları Özel dans dersi eğitmenleri Tüm dans türleri Hangi ünlü hangi dansı yapıyor?

Tango dansıyla ilgilenenlerin incelediği danslar: Vals Foxtrot Salsa Rumba Bolero

Puan: star_normalstar_normalstar_normalstar_normalstar_normal - Toplam 3 değerlendirme

3 Yorumlar

 1. Onur Akdağ
  Onur Akdağ

  Herkesin gözü kulağı tangoda… Açıkçası bende bu kadar popüler olduğu için heves ettim sonra da hiç pişman olmadım. Dersler çok eğlenceli geçiyor ve çok iyi kişilerle tanıştım.

  14:23 de 21 Ağustos 2014 Cevapla
 2. Zeynep Yakarca
  Zeynep Yakarca

  Hep okursunuz ya tango tutkudur diye, öğrenmeye başlamadan anlayamıyorsunuz gerçekten. sizi kendine öyle bir çekiyor ki sürekli dersi beklerken buluyorsunuz kendinizi. Okul ve ders ortamı da bir o kadar önemli. Çünkü partnerinize güvenmeniz lazım ki adımlar, bakış ve duruş olması gerektiği gibi yapılsın. Tabii tango müzikleri de ayrı bir efsane. Farklı bir kültürle tanışıyorsunuz adeta.

  14:28 de 21 Ağustos 2014 Cevapla
 3. Seda Akgündüz
  Seda Akgündüz

  Tango ile ilgili çekilen filmler ve son dönemde hazırlanan şarkılar kuşkusuz bu dansı popüler yapmıştır. Ancak bu dansın sevilmesinin nedeni bu kadarla sınırlı değil. Özel olarak hazırlanan tango geceleri, bu gecelerde yapılan şovlar herşey mükemmel.

  14:34 de 21 Ağustos 2014 Cevapla

Yorum Yaz