Istanbul Istanbul

IstanbulIstanbul

Avrupa’ya açılan kapı, Osmanlı’nın başkenti, Anadolu’ya giden yol İstanbul, tarihi ve turistik öğeleri ile tam bir cennet. Hisarlar, camiler, kiliseler, doğal güzellikler; ne ararsanız bu kentte.

Anadolu ve Avrupa kültürünün kaynaştığı İstanbul’da, Pay-i tahtın mehter yürüyüşü ile başlayan ritim kültürü günümüzde dansın tarihçesini oluşturuyor. Saraylarda düzenlenen eğlencelerde kılıç kalkan oyunları, oryantal ve çeşitli halk oyunları sergileniyor. Geleneksel mirasın yanında günümüzde modern dans türlerini de bünyesine katan bu metropolde yüzlerce kurs ve okul dans severlere kültürümüzün öğelerini öğretmeye devam ediyor. Zeybekten sambaya, tangodan sirtakiye yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz dans dersleri mevcut. Dans kursu fiyatları da her bütçeyi kapsayan kriterlere göre belirleniyor.

Dans gecelerinde Boğaz’a karşı ritimlere ayak uydurmak, yarışmalarda kendinizi sınamak istiyorsanız dans kurslarına kaydınızı yaptırmalısınız.

Swing – Dönemin en önemli Caz hareketi…

Swing Dansı

Swing

Swing Nedir? – 1930′lu yıllarda ortaya çıkan bir caz akımı 20. yüzyılın ise en popüler caz hareketlerinden biridir. 1920′li yılların sonlarına doğru gelişmeye başlamış ve 40′ların ortalarına kadar da etkisini sürdürmüştür. Bu dönem müzisyenleri müziklerine rahatlık hissi ve çok sıkı olmayan bir ritim anlayışı katmış, sekizlik nota kalıbını kullanmışlardır.

Dönemin eserlerinin çoğu orkestralar tarafından icra edildiğinden swing dönemi aynı zamanda caz orkestralarının “altın çağı” olarak da düşünülebilir. Ritmik yapısından ötürü bu müzik pek çok dansçıyı da kendine çekmiştir.


Swing Videoları – Swing Başlangıç Seviye

Haydi Swing yapalım! Acaba nasıl bir dans ki?

Swing Dansı

Swing Dansı

Swing dansında temel bir adım vardır. Dört ölçülü bu adımlamada 1 ve 2 yavaş; 3 ve 4 ise hızlıdır; yani tempo “yavaş, yavaş, hızlı, hızlı” şeklindedir. 1 ve 2 de bedenler birbirine daha yakındır. 3 ve 4 te ise daha hızlı ve çiftler birbirinden biraz uzaklaşırlar. Temel adımlama partlerin birbirine çok yakın olmasını gerektirdiğinden bu adımlamanın çiftlerin ayrılmasını gerektirecek şekilde icra edilmesi de söz konusu olabilmektedir. Bu durumda, ilk 2 adım standart adımlamada olduğu üzere yapılırken 3 ve 4 adımlar arkaya açılmak sureti ile yapılır. Temel adımlamadan sonra en önemli detaylar dönüşlerdir. Koltuk altı dönüşü denen erkeğin yönlendirmesi ile kadının kolunun altından dönerek açılması en belirgin dönüştür. Türleri de birbirinden ritm olarak ayrışmaktadır. Temel swing dansına “single swing” denir. Double swing ve trible swing gibi türlerde geliştirilmiştir. Müzik türü de çok önemlidir. Müziğe göre, disco swing gibi isimleri de alabilmektedir. Bir çok tempoya imkan veren çok keyifli bir sosyal dans türüdür.

Ne kadar sürede öğrenebilirim?

Swing dansı gibi dalları grup dersi olarak veren kurslar da mevcuttur. Ancak daha çok özel dersler ya da kapalı gruplar şeklinde ilerler. Kişiye, ayrılan süreye, eğitmene göre değişen kriterlerde 3-6 ay arası iyi birer dansçı olabilirsiniz. Swing kursları eğlenceli ortamı sizleri çok kısa zamanda içine alacak. Bambaşka bir dünyada olduğunuzu fark edeceksiniz.


Swing Videoları – Profesyonel Swing Gösterisi

Neden Swing Dansı?

“Eski dönem insanı” enerjisine nostajisine sahipseniz, o dönemleri, dansını, müziğini seviyorsanız işte bu, sizin aradığınız dans! Hiç bir zaman bitmeyecek hatta ileri de tekrardan popülerliğini kazanacak bir dans türü Swing!

Swing Dansı

Yürüyebiliyorsanız Dans Edebilirsiniz!

Swing kursları fiyatları yüksek midir?

Bir dönemin efsane dansı olan ve günümüze kadar gelen hala fazlasıyla seveni olan swing Türkiye’de de kurslarda uzman eğitmenler eşliğinde öğretilebilmektedir. Aylık ücret ya da 2 ya da 3 aylık paket kur fiyatları belirlenmektedir. Okullar arası ufak farklılıklarla fiyatları belirlenmektedir. Ama 1 aylık ödeyen biri ile 3 aylık paketin fiyatı aynı değildir. Tavsiyemiz, kur fiyatını ödeyip hem daha az bir ücret ödemiş olun hem de bu büyüye 3 ayınızı direkt bağlamış olun! Swing ders ücretleri sandığınız kadar yüksek rakamlar değildir.

Size en yakın Swing kursları Özel dans dersi eğitmenleri Tüm dans türleri Hangi ünlü hangi dansı yapıyor?

İlgili Linkler: Lindy Hop Çarliston Rock n Roll Jive Quick Step

Yorum Yaz