Istanbul Istanbul

IstanbulIstanbul

Avrupa’ya açılan kapı, Osmanlı’nın başkenti, Anadolu’ya giden yol İstanbul, tarihi ve turistik öğeleri ile tam bir cennet. Hisarlar, camiler, kiliseler, doğal güzellikler; ne ararsanız bu kentte.

Anadolu ve Avrupa kültürünün kaynaştığı İstanbul’da, Pay-i tahtın mehter yürüyüşü ile başlayan ritim kültürü günümüzde dansın tarihçesini oluşturuyor. Saraylarda düzenlenen eğlencelerde kılıç kalkan oyunları, oryantal ve çeşitli halk oyunları sergileniyor. Geleneksel mirasın yanında günümüzde modern dans türlerini de bünyesine katan bu metropolde yüzlerce kurs ve okul dans severlere kültürümüzün öğelerini öğretmeye devam ediyor. Zeybekten sambaya, tangodan sirtakiye yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz dans dersleri mevcut. Dans kursu fiyatları da her bütçeyi kapsayan kriterlere göre belirleniyor.

Dans gecelerinde Boğaz’a karşı ritimlere ayak uydurmak, yarışmalarda kendinizi sınamak istiyorsanız dans kurslarına kaydınızı yaptırmalısınız.

Sirtaki – Komşudan Esen Dans Rüzgarı!

Sirtaki

Sirtaki

Yunan kültürünün ayrılmaz bir parçası haline gelen Sirtaki dansı, Bizans döneminde İstanbul’da oynanan Hasapiko Argo dansından doğmuştur. Hasapiko ağırlıklı olarak İstanbul’un Fener ve Balat semtlerinde, kasap loncaları arasında doğdu ve 1900′lü yılların başına kadar kasap loncalarında popülerliğini korudu. Modern batı danslarıyla kıyaslandığında, Sirtaki-Hasapiko daha yalındır, ama basit değildir. Bu dansta da belli bir beceri ve ustalık gerektiren birçok karmaşık figür vardır. Bununla birlikte, çeşitli sıçrama ve bükülmeleri saymazsak, bedeni çok zorlayan veya aşırı bir çeviklik gerektiren figürler çok fazla değildir.

Genel olarak diyebiliriz ki, bu dansta öğrenilmesi zor olan şey figürler değil, bu figürlere can ve ruh kazandıracak bir tarzı ve havayı kazanabilmektir. Bir başka deyişle Sirtaki-Hasapiko öğrenilirken üzerinde en çok durulması gereken şey estetiktir.

Sirtaki Nasıl yapılır? Gelin İçinizdeki Yeteneği Açığa Çıkaralım!

Sirtaki Dansı

Sirtaki Dansı

Müziksel yapı olarak 2/4’lük bir ölçüye dayanır ve 4/4’lük ölçü ile biter. Sirtaki dansı, ağır figürlerle beraber sert ve yumuşak geçişlerle yapılır. Buzuki adlı geleneksel enstrüman ile çalınan parçalar eşliğinde yer yer halay pozisyonu alınarak sürdürülür. Yalındır ancak basit değildir. Ustalık gerektiren karmaşık hareketler de vardır. Canlılık ve duygu aktarımına dayanır, heyecanı ve neşeyi karşı tarafa aktarmak esastır. Figürler üç farklı kategoriye ayrılır:

  • Coşku ve sevinç
  • Koy verme ve dağıtma
  • Toparlanma ve durulma

Sıçrama hareketleri ve bükülmeler dışında zorluk içermez, öğrenilmesi zevkli ve kolaydır. Zamanla alışkanlık haline gelecek olan hareketler ile daha samimi bir şekilde dans etmek mümkün olacaktır. Sirtaki kursları bu eğitimi almanız için ilk başvuracağınız yerlerden olmalı.


Sirtaki Videoları – Sirtaki Başlangıç Seviye

Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Sirtaki Oyunu

Sirtaki Oyunu

Zor bir dans olmaması sebebiyle kişinin yıllarca sürecek bir eğitime ihtiyacı yoktur. Ağır ve hızlı hareketleri kişinin zorlanacağı şekilde sportiflik istemediği için kısa sürede uygun bir sirtaki kursunda öğrenilir.

Ne Kadar Ücret Ödenir?

Dans kurslarında grup sınıflar açılmaktadır. Çoğunlukla 3’er aylık paketler halinde açılan kurslarda Sirtaki ders ücretleri 3 aylık olarak alınır ve Sirtaki’ye ödenen ücretler karşılığı düşünüldüğünde oldukça uygun rakamlardadır.


Sirtaki Videoları – Profesyonel Sirtaki Gösterisi
Yürüyebiliyorsanız Dans Edebilirsiniz!

Yürüyebiliyorsanız Dans Edebilirsiniz!

Ayakkabılarınız Sağlam Olsun!

Kasap dansından oluşturulduğu için anlaşılacağı üzere canımızın istediği anda kalkıp oynayabilme şansına sahibiz. Bu nedenle günlük giysilerinizle bile rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Çantanızda su, havlu, vitamin sağlayacak yiyecekler bulunması iyi olur. Ayrıca dizleri yere vurma hareketleri ve grup halinde çokça efor sarf edilen figürleri olduğu için ekstra giysi almanızda yarar var. En önemlisi de yere sert vuruşlar gerçekleştirildiği için dayanıklı ve rahat ayakkabılar tercih etmelisiniz.

Size en yakın Sirtaki kursları Özel dans dersi eğitmenleri Tüm dans türleri Hangi ünlü hangi dansı yapıyor?

İlgili Linkler: Oryantal Kafkas Horon Zeybek Flamenko

Yorum Yaz