Istanbul Istanbul

IstanbulIstanbul

Avrupa’ya açılan kapı, Osmanlı’nın başkenti, Anadolu’ya giden yol İstanbul, tarihi ve turistik öğeleri ile tam bir cennet. Hisarlar, camiler, kiliseler, doğal güzellikler; ne ararsanız bu kentte.

Anadolu ve Avrupa kültürünün kaynaştığı İstanbul’da, Pay-i tahtın mehter yürüyüşü ile başlayan ritim kültürü günümüzde dansın tarihçesini oluşturuyor. Saraylarda düzenlenen eğlencelerde kılıç kalkan oyunları, oryantal ve çeşitli halk oyunları sergileniyor. Geleneksel mirasın yanında günümüzde modern dans türlerini de bünyesine katan bu metropolde yüzlerce kurs ve okul dans severlere kültürümüzün öğelerini öğretmeye devam ediyor. Zeybekten sambaya, tangodan sirtakiye yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz dans dersleri mevcut. Dans kursu fiyatları da her bütçeyi kapsayan kriterlere göre belirleniyor.

Dans gecelerinde Boğaz’a karşı ritimlere ayak uydurmak, yarışmalarda kendinizi sınamak istiyorsanız dans kurslarına kaydınızı yaptırmalısınız.

Samba’ya, Karnaval’a Hazır mısınız?

Samba Dansı

Samba Dansı

Kölelerin Afrika’dan Brezilya’ya getirdikleri bir danstır. Bu kölelerin lisanlarında dans anlamına gelen “Samba”, Brezilya’nın kültürüne ulusal sokak festivali adı olarak geçmiştir.

Samba dansı, neşeli ve hızlı bir Latin Amerikan dansıdır. Bu türün gerçek karakterini yakalayabilmek için hareketler karnaval atmosferindeki abartılı neşe hissedilerek yorumlanmalıdır. Her yıl düzenlenen Rio Karnavalı‘nda sunulan versiyonları, gelişmiş bir versiyon olan uluslararası Samba’dan farklıdır. Rio Karnavalı’nda ferdi olarak uygulanırken, uluslararası versiyonda eşli olarak sunulur.

Pek çok figürü kalça hareketlerine dayanmakta olup bu kıvraklığa erişmek kolay değildir. Ancak bu hareketlerin yokluğunda etkisini kaybetmektedir. Doğasında yer alan sert adımlar ve yumuşak yükselme alçalmalar güçlü bir vücut dayanıklılığı ve esnekliği gerektirir. Günümüzde genellikle Samba’nın iki vuruşlu, basitleştirilmiş hâli kullanılmakta olup dansın eşit olmayan vuruşlar içeren orijinal hali, yetenekli ve ileri seviye dansçılar tarafından tercih edilir.


Samba Videoları – Samba Başlangıç Seviye

Samba Nasıl Yapılır? Nasıl bir danstır?

Samba Dansı

Samba Dansı

Samba dansı Brezilya kökenlidir. Aynı isimle yaygın müzik şekli de söz konusudur. “Sambacı kızlar” olarak bilinen dansçılar tüm dünyada popülerleşmesi ve dikkat çekmesi açısından oldukça etkili olmuşlardır. Ancak, aslında 2/4 ve 4/4 ölçüleri ile yapılır.

Samba figürlerinin kökeninde Afrika’nın geleneksel danslarının etkisi mevcuttur. Karnaval dansı olarak bilinir ve bireysel olarak yapılırken, uluslararası yarışmalarda ise eşli olarak yapılmaktadır. Standart ritmi “hızlı hızlı yavaş” şeklindedir yani 3 adımdır. 3 adımlık ritimler arası geçişlerde dizleri bükme ve hafifçe yükselme hareketi yapılır. Erkek hareketleri daha sakinden, kadın hareketleri kalça kıvrımları ile daha abartılı olup, seyir kalitesinin artmasında rolü büyüktür. Hareketler yapılırken sambada çok önemli detay başın sabit tutulmasıdır.

Neden Samba?

Rio Karnaval’ındaki görkemi, sınırsız eğlenceyi, keyfi gördükten sonra hala neden mi diyorsunuz?


Samba Videoları – Profesyonel Samba Gösterisi

Samba Videoları – Rio Karnavalı Sambacıları

Ne kadar sürede öğrenebilirim?

Yürüyebiliyorsanız Dans Edebilirsiniz!

Yürüyebiliyorsanız Dans Edebilirsiniz!

Samba dersi grup dersi olarak çok nadir dans kursunda verilmektedir. Genel olarak Samba kursunda özel derslerle ilerlenir. Bu konu da Türkiye’de oldukça önemli eğitmenler bulunmaktadır. 4-6 aylık bir periyotta istikrarlı bir eğitim süreci sizi iyi bir dansçı yapabilir.

Samba dersi Ücretleri

Özel ders şeklinde alınacak samba ders ücretleri; ders saati sıklığı süresi, eğitmen ismi, kurs imkanları, lokasyon gibi kriterlere göre fiyatlar aralığı değişmektedir.

Size en yakın Samba kursları Özel dans dersi eğitmenleri Tüm dans türleri Hangi ünlü hangi dansı yapıyor?

İlgili Linkler: Tango Salsa ; Merengue Jive Bachata

Yorum Yaz