Istanbul Istanbul

IstanbulIstanbul

Avrupa’ya açılan kapı, Osmanlı’nın başkenti, Anadolu’ya giden yol İstanbul, tarihi ve turistik öğeleri ile tam bir cennet. Hisarlar, camiler, kiliseler, doğal güzellikler; ne ararsanız bu kentte.

Anadolu ve Avrupa kültürünün kaynaştığı İstanbul’da, Pay-i tahtın mehter yürüyüşü ile başlayan ritim kültürü günümüzde dansın tarihçesini oluşturuyor. Saraylarda düzenlenen eğlencelerde kılıç kalkan oyunları, oryantal ve çeşitli halk oyunları sergileniyor. Geleneksel mirasın yanında günümüzde modern dans türlerini de bünyesine katan bu metropolde yüzlerce kurs ve okul dans severlere kültürümüzün öğelerini öğretmeye devam ediyor. Zeybekten sambaya, tangodan sirtakiye yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz dans dersleri mevcut. Dans kursu fiyatları da her bütçeyi kapsayan kriterlere göre belirleniyor.

Dans gecelerinde Boğaz’a karşı ritimlere ayak uydurmak, yarışmalarda kendinizi sınamak istiyorsanız dans kurslarına kaydınızı yaptırmalısınız.

Salsa – Afrika’dan Doğup Karayiplerde Büyüyen, New York’ta Esen RÜZGAR!

Salsa

Salsa

Birçok popüler müzikte olduğu gibi salsa da, Afrika’nın yeni dünyanın kozmopolit kültürüyle buluşmasından ortaya çıkmıştır. Salsa dansının 1930 ya da 1940’larda Küba’da başladığı söyleniyor. Aslında tartışma sayfalarına baktığınızda, Portoriko’lular ve Kübalılar arasında, kendilerine ait olduğuna dair derin tartışmalar vardır. Hatta Afrikalılar da bu dansı sahiplenme konusunda bir hayli iddialılar.

Evet, Latin dans müziğinin temellerini Küba kurduysa da değişik içeriklerle bu dansın transformasyonu Karayipler dışında, New York ve Miami sokaklarında gerçekleşmiştir. Kimler buldu? Kübalılar mı, yoksa Porto Rikolular mı? Gerçekte salsa birçok Latin ve Afro-Caribbean türlerinin birleşimidir. Her biri, gelişiminde önemli rol oynamışlardır.

“Salsa” terimi New York’da doğdu fakat dansı değil. Değişik ülkelerin değişik müziklerine verilen ortak bir lakap olarak popülaritesini kazandı.


Salsa Videoları –Salsa On1 Başlangıç Seviye

Salsa Videoları – Salsa On2 Başlangıç Seviye

Salsa Videoları – Salsa Cuban Style Başlangıç Seviye
Salsa Dansı

Salsa Dansı

Ne Kadar Sürede Öğrenebilirim?

Salsa dansını profesyonel değil de sosyal amaçlı yapmak istiyorsanız 4 ay ile 6 ay aralığındaki bir süreç öğrenme hızınıza göre değişkenlik gösterecektir ama fazlasıyla yeterlidir. Kurslarda kurlar, genellikle 2 – 3 ay sürdüğü için her kurda yeni şeyler öğrenecek, daha da profesyonelleşeceksiniz. Sürekli kendini güncelleyen ve her dönem tarzını değiştiren belli kurallara bağlı olmayan adının da getirdiği gibi bir karışım, bir sos olan salsa her dönemin dansı olmaya ve öğrenilmeye devam edecektir.

Salsa Dansını En İyi Kim Öğretir?

Türkiye’mizde çoğunluğu büyük şehirlerde olmak üzere neredeyse her ilimizde irili ufaklı salsa dersi veren dans okulları mevcuttur. Özellikle son 10 yılda ülkemizde inanılmaz şekilde gelişmiş hem dansçı hem eğitmen sayısı hem de dolayısıyla salsa kursu sayısı artmıştır.

Neden Salsa?

Eğlenceli ritmi, egzotik havası, sıcaklığı, hareketliliği ile hem spor hem de dansı bir araya getiren tüm dünyada furya haline gelen bir dans çılgınlığıdır. Sizce bu kadar insanın yapması ve eğlenceli bulması salsa dersi almak için yeterli bir neden değil mi?


Salsa Videoları – Profesyonel Salsa On1 Gösterisi

Salsa Videoları – Profesyonel Salsa On2 Gösterisi

Salsa Videoları – Profesyonel Salsa Cuban Style Gösterisi

Salsa Nasıl Yapılır?

Tek bir Salsa dansı stili yoktur. Bu nedenle de direkt şu şekilde yapılır diye anlatmak yanlış olabilir. Bu stiller; çizgi takibi ya da serbest line, adım yönleri, sayıları gibi teknik kriterler, akrobasi, kadın partnerin kendini daha çok gösterebilmesi, figürsel yapı farklılıkları gibi görsel kriterlere göre farklılıklar gösterir. Hangi stilde salsa öğreniyorsak öğrenelim eğitimde genel bazı kriterleri tabi ki de mevcuttur.

Yürüyebiliyorsanız Dans Edebilirsiniz!

Yürüyebiliyorsanız Dans Edebilirsiniz!

Salsa Dansı Öğrenme Aşamaları

 • Ritm
 • Temel adımlar
 • Temel kombinasyon yapıları ve şekilleri
 • Duruş (Posture) tekniği, estetik ve akıcı dans edilmesi
 • Vücut, el kol kafa kullanımı (Styling)

Salsa Kurs Ücretleri Ne kadardır?

Salsa Dansçıları

Salsa Dansçıları

Salsa dersi almak için sanıldığı kadar büyük ücretler gerekmemektedir. Şuan da Türkiye sınırlarında neredeyse her ilde irili ufaklı bir çok kurs olduğu gibi bunların çok büyük bir bölümü Salsa dersi ağırlıklı olarak sınıflar açmaktadır. Son dönemin en popüler en talep gören dansı olduğu için bu talep doğrultusunda uygun fiyatlara ve de çok alternatif yer, saat ve tarihlerde salsa kursları bulabilirsiniz. Ancak unutulmaması gereken bir şey var ki; birincil kriteriniz fiyat olmamalıdır. Çünkü çok düşük fiyatlara salsa dersi veren okullarda mevcuttur maalesef ülkemizde. Sadece uygun fiyatlı diyerek gidilen bu dans kurslarında kişilerin hevesinin kaçması, doğru ve kaliteli eğitimi alamamaları sıkça rastlanan bir durum olmaktadır. Yani fiyatlar tabiki de önemli ancak önceliğiniz kaliteli ve doğru hizmet olmalıdır.

Size en yakın Salsa kursları Özel dans dersi eğitmenleri Tüm dans türleri Hangi ünlü hangi dansı yapıyor?

İlgili Linkler: Cha Cha Cha Bachata Merengue Tango Samba

Puan: star_normalstar_normalstar_normalstar_normalstar_normal - Toplam 3 değerlendirme

3 Yorumlar

 1. Meltem Dağ
  Meltem Dağ

  Salsanın her ortamda keyifle yapabileceğini düşündüğüm için öğrenmek istiyorum. Ancak yapabilir miyim bilmiyorum? Ortalama ne kadar ders almam gerekiyor, hızlı hareketler var ayak uydurabilir miyim? Birde yaş faktörü önemli…

  14:02 de 21 Ağustos 2014 Cevapla
 2. Songül Çalışkan
  Songül Çalışkan

  Salsa hem yapması hem de öğrenmesi çok keyifli bir dans türüdür. Ben kursa gittiğim zaman bu işte profesyonelleşmem gerektiğini hissettim. Hocalarımın desteğiyle de yıllardır yapıyorum. Yeni başlayanların ise mutlaka iyi bir okula gitmesi gerekiyor. Aksi halde hevesiniz kırılabilir…

  14:16 de 21 Ağustos 2014 Cevapla
 3. Mine Erdağ
  Mine Erdağ

  Sadece Salsa gecelerine katılmak için bile bu kursa gidilebilir… İstanbul’un en güzel mekanlarında düzenlenen bu etkinlikler çok eğlenceli geçiyor ve yeni insanlarla tanışmanızı sağlıyor. Biz bir gece için özel bir koreografi hazırladık ve çok güzel bir şov gerçekleştirdik. Herkese tavsiye ederim…

  14:19 de 21 Ağustos 2014 Cevapla

Yorum Yaz