Istanbul Istanbul

IstanbulIstanbul

Avrupa’ya açılan kapı, Osmanlı’nın başkenti, Anadolu’ya giden yol İstanbul, tarihi ve turistik öğeleri ile tam bir cennet. Hisarlar, camiler, kiliseler, doğal güzellikler; ne ararsanız bu kentte.

Anadolu ve Avrupa kültürünün kaynaştığı İstanbul’da, Pay-i tahtın mehter yürüyüşü ile başlayan ritim kültürü günümüzde dansın tarihçesini oluşturuyor. Saraylarda düzenlenen eğlencelerde kılıç kalkan oyunları, oryantal ve çeşitli halk oyunları sergileniyor. Geleneksel mirasın yanında günümüzde modern dans türlerini de bünyesine katan bu metropolde yüzlerce kurs ve okul dans severlere kültürümüzün öğelerini öğretmeye devam ediyor. Zeybekten sambaya, tangodan sirtakiye yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz dans dersleri mevcut. Dans kursu fiyatları da her bütçeyi kapsayan kriterlere göre belirleniyor.

Dans gecelerinde Boğaz’a karşı ritimlere ayak uydurmak, yarışmalarda kendinizi sınamak istiyorsanız dans kurslarına kaydınızı yaptırmalısınız.

Rumba Nedir? – Latin Danslarının Romantiği…

Rumba Dansı

Rumba

Rumba dansı, aslen İspanyol ve Afrika kökenli olmasının yanı sıra yavaş hareketleriyle zor bir dans türüdür. 16. yüzyılda Afrika’daki köleler aracılığıyla Küba’ya taşınması, gelişiminde büyük rol oynadı ama asıl ses getirdiği zaman sıkı tutuş stili ile ilk kez 1930’lardır. Takip eden süre içerisinde Avrupa ve Amerika’da yaygınlaşmaya başlayarak 1940’ların sonunda “cuban rumba” olarak bilinmeye başlar.

Kalp atışlarını andıran yavaş ritmi aşırı çekici yanlarını gözler önüne serer. Cha cha cha ile aynı familyada yer almasıyla bilinir ve kalça hareketleri bariz ön plandadır. Folklorik bir dans olan Küba kökenli ‘Guajira’ya dayanan rumbaya, basic adımları ve figürleriyle aşkın kompozisyonu diyebilirsiniz. En popüler guajira müziği bir rumba klasiği haline gelmiş olan Joseito Fernandez’in ünlü parçası “Guantanamera”dır.

Çok mu zordur Rumba dansını öğrenmek?

Rumba dersi genel de grup dersi olarak yapılmaz. Çok nadir dans kursunda bu şekilde bulabilirsiniz. Ağırlıklı olarak özel ders şeklinde verilir. Birçok düğün dansı isteyen çift için de uygun olanlardandır. Öğrenmesi daha kolaydır. Mantığını ve ruhunu çözdüğünüzde çok keyifle icra ettiğinizi hissedeceksiniz.


Rumba Videoları – Rumba Başlangıç Seviye

Nasıl yapılır? – Rumba ruhunu hissetmek gerek…

Rumba Dansı

Rumba Dansı

Rumba dansı, yavaş tempolu, zor; ama eşsiz bir Latin Amerikan dansıdır. Çiftler arasındaki tutkuyu hareketlere yansıtır. Yavaş, kalp atışını andıran ritmi ve romantik müziği onun etkisini güçlendirir. Bir pozisyon dansı olmasından dolayı küçük alanlarda rahatlıkla uygulanabilir. Mesafeli olarak gerçekleştirilebilecek figürleri de olmasına karşın genellikle çiftlerin birbirlerine yakın etkileşimde oldukları hareketler çoğunluktadır.

Özünde karşı cinsi baştan çıkarmayı anlatır. Bayan, erkeği etkilemek ve kışkırtmak için tüm cazibesini, kıvrak kalça hareketleri kullanır. Buna karşılık erkek onunla ilgilendiğini göstermek için tüm bedeni ile müziği yaşar, koruyucu ve sahiplenici erkil karakteri ile bayanı kendine bağlı kılmaya, onun benliğinde kendine yer bulmaya çalışır. Fakat bu ihtiras yüklü tema her defasında erkeğin reddedilmesi ile son bulur. Denebilir ki, eğer Tango tutkunun, Rumba da kuşkusuz aşkın dansıdır.

Rumba Dansı

Yürüyebiliyorsanız Dans Edebilirsiniz!

Sahnede Rumbayı çekici kılan temel unsur kadındır, erkek de ilginin bayan üzerinde toplanmasına yardım eder. Çoğunlukla az yetenekli dansçılar tarafından ihmal edilen güçlü bir müzik anlayışı ve teknik detaylara bağlılık gerektirir. Bu detaylar, güçlü bir denge ve bilek, diz ve kalça koordinasyonu sonucunda ortaya çıkar. Ancak düzenli bir eğitim ve çalışma sonucunda Rumba hak ettiği ruhu kazanabilir.

Neden Rumba kursu?

Latin dünyasının romantiği olan Rumba dansını öğrenmek için çok neden var ama size sadece “Guantanamera” şarkısını dinlemenizi tavsiye ediyoruz. Bakalım dinledikten sonra Rumba dersi almak isteyecek misiniz?


Rumba Videoları – Profesyonel Rumba Gösterisi

Rumba kurs ücretleri pahalı mıdır?

Rumba ders ücretleri genelde özel ders olarak alınabildiği düşünüldüğünde, ders sayısına bağlı olarak okulların belirlediği kampanyalardan dolayı oldukça değişken fiyat aralıklarındadır. Ancak özel ders ile çok kısa sürede öğrenip kendinizi geliştirme şansınız vardır. Tabi ki kimden ders almanız gerektiğini iyi araştırmanız gerekir. Herkes öğretebilir ama herkes ruhunu veremez.

Size en yakın Rumba kursları Özel dans dersi eğitmenleri Tüm dans türleri Hangi ünlü hangi dansı yapıyor?

İlgili Linkler: Tango Foxtrot Salsa Cha Cha Cha Bolero

Yorum Yaz