Istanbul Istanbul

IstanbulIstanbul

Avrupa’ya açılan kapı, Osmanlı’nın başkenti, Anadolu’ya giden yol İstanbul, tarihi ve turistik öğeleri ile tam bir cennet. Hisarlar, camiler, kiliseler, doğal güzellikler; ne ararsanız bu kentte.

Anadolu ve Avrupa kültürünün kaynaştığı İstanbul’da, Pay-i tahtın mehter yürüyüşü ile başlayan ritim kültürü günümüzde dansın tarihçesini oluşturuyor. Saraylarda düzenlenen eğlencelerde kılıç kalkan oyunları, oryantal ve çeşitli halk oyunları sergileniyor. Geleneksel mirasın yanında günümüzde modern dans türlerini de bünyesine katan bu metropolde yüzlerce kurs ve okul dans severlere kültürümüzün öğelerini öğretmeye devam ediyor. Zeybekten sambaya, tangodan sirtakiye yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz dans dersleri mevcut. Dans kursu fiyatları da her bütçeyi kapsayan kriterlere göre belirleniyor.

Dans gecelerinde Boğaz’a karşı ritimlere ayak uydurmak, yarışmalarda kendinizi sınamak istiyorsanız dans kurslarına kaydınızı yaptırmalısınız.

Romanların tarihi acının ve sefaletin tarihidir…

Roman Dansı

Roman Dansı

Hindistan’ın ünlü liderlerinden İndra Gandi, romanlar için yaptığı bir konuşmasında: “Romanların tarihi acının ve sefaletin tarihidir; aynı zamanda insan ruhunun kaderin darbeleri karşısındaki zaferinin de tarihidir.” Dünyanın dört bir yanına yerleşmiş ve sayıları 15 milyon civarını bulan Roman halkını heralde en iyi bu sözler tanımlar.

Yerleştikleri tüm bölgelerde her türlü baskıyı gören bu halkın en büyük varoluş nedenlerinden biri, bütün bu olumsuz şartlar altında bile eğlenmekten, müzik yapıp dans etmekten geri kalmamalarıdır. Romanların kuşaktan kuşağa geçen dans ve müzik birikimi bu halkın en belirgin özelliği olmuştur.

Roman dansları kuzey Hindistan kökenli danslarla figürler, müzikalite ve adımlar bakımından benzerlik göstermektedir. Ayrıca birlikte yaşadıkları ülkelerin dans ve müziklerine de belli bir uyum sağlamışlardır. Bu adaptasyonun tipik örneklerinden biri, yine çingene dansı olan kökeni roman danslarına dayanan Flamenko dansıdır. Ayrıca Oryantal dans ile eski Roman dansları arasında da benzer bir ilişki mevcuttur.

Ne Kadar Sürede Öğrenebilirim?

2 aylık bir süreçte öğrenilebilir ama estetik yapmak var sadece yapmak var. Bu çok önemli bir ayrıntı. Yatkınlık ve bol tekrar kişinin farkını yaratır. Birazda içinde de olacak dedikleri özellikle bu tip danslar için söylenmiştir. Çünkü bu dansın ruhuna girmek hissetmek çok önemlidir.

Roman Nasıl Yapılır?

Roman Dansı

Roman Dansı

1.KUR

1.HAFTA: Roman kültürü ve danslarının müzikal yapısı, temel adım ve duruş öğretilir

2.HAFTA: Temel adım tekrarı ve yeni figüre geçilir

3.HAFTA: Figür tekrarı ve bu iki figür için el, kol, kalça, omuz, baş kullanımı yöntemleri

4.HAFTA: Öğrendiklerimizin genel tekrarı, estetik bazı ayrıntılar ve temel figürlerle yapılan kombinasyonlar. Bu figürlerin neler vardır; basma, koşma, sekme yaylanma vb isimlerde hareketler… Ayrıca bir koreografiye de başlanır. 1. Kur bitiminde gittiğiniz herhangi bir yerde dans edebilecek halde olursunuz.


Roman Dansı Videoları – Roman Dansı Başlangıç Seviye

Roman Dansı Videoları – Profesyonel Roman Dansı Gösterisi

2.KUR

1.HAFTA: İlk kur hareketlerinin ve koreografinin tekrar edilmesi, diğer temel figüre geçiş yapılır.

2.HAFTA: Figür tekrarı, başka bir temel figürün eklenmesi ve müzikle koreografiye devam edilir.

3.HAFTA: Bireysel ifade tarzını geliştiren, estetik ayrıntılarla mevcut öğrenilmiş figürler geliştirilir.

4.HAFTA: İki kurun da tekrarı yapılır ve koreografi tamamlanır.

2. Kur bitiminde kendi oluşturduğunuz bir koreografiyle sahneye çıkabilecek ve estetiği iyice oturtmuş olacaksınız.

Unutmayınız ki; figürlerin refleks haline dönüşebilmesi için en önemli şart bol tekrar yapılmasıdır. Bel altı figürleri iyice öğrendikten sonra, bel üstü figürler üstünde daha çok durulması gerekir. Tavır, tarz, duruş provaları her ders ufak, ufak verilecektir. Ayrıca her ders başlangıcında ısınma çalışması da mutlaka yapılacaktır.

3.Kur isteyen daha da ilerletmek isteyenlere ise, daha fazl figür ve estetik üzerinde çalışılır. Bu kur içinde isteğe bağlı olarak “Ağır Roman”, Araplar ve hintlilerin etkisiyle yapılan Oryantal’e dönük roman ya da çingene danslarından Flamenko makamları da öğretilebilir.

Neden Roman Dansı?

Düğünde kınada kim çıkıpta iyi bir roman yapmak istemez ki… İstemem diyen yalan söylüyordur.

Roman Dansı Ders Ücretleri Ne kadardır?

Roman dansı bir çok dans kursunda talep gören ve sınıfları açılan bir dans türüdür. Roman dansı dersi için genel olarak okullardaki sistem haftada 1 gün 1.30 saat şeklinde olan haftada 4 ders içeren periyotlardır. Aylık bir bedeli vardır, o da bir sosyal danslar ile benzeri rakamlardadır. Latin, oryantal, hiphop, sirtaki vb…  Bazı dans kurslarında yukarıda anlatılan gibi aylık değilde kur hesabı olarak organize edilir. O durumda da Roman Dansı ders ücretleri kurun süresine göre belirlenir.

Size en yakın Roman dansı kursları Özel dans dersi eğitmenleri Tüm dans türleri Hangi ünlü hangi dansı yapıyor?

Rueda dansıyla ilgilenenlerin incelediği danslar: Oryantal Sirtaki Zeybek Horon Kafkas

Yorum Yaz