Istanbul Istanbul

IstanbulIstanbul

Avrupa’ya açılan kapı, Osmanlı’nın başkenti, Anadolu’ya giden yol İstanbul, tarihi ve turistik öğeleri ile tam bir cennet. Hisarlar, camiler, kiliseler, doğal güzellikler; ne ararsanız bu kentte.

Anadolu ve Avrupa kültürünün kaynaştığı İstanbul’da, Pay-i tahtın mehter yürüyüşü ile başlayan ritim kültürü günümüzde dansın tarihçesini oluşturuyor. Saraylarda düzenlenen eğlencelerde kılıç kalkan oyunları, oryantal ve çeşitli halk oyunları sergileniyor. Geleneksel mirasın yanında günümüzde modern dans türlerini de bünyesine katan bu metropolde yüzlerce kurs ve okul dans severlere kültürümüzün öğelerini öğretmeye devam ediyor. Zeybekten sambaya, tangodan sirtakiye yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz dans dersleri mevcut. Dans kursu fiyatları da her bütçeyi kapsayan kriterlere göre belirleniyor.

Dans gecelerinde Boğaz’a karşı ritimlere ayak uydurmak, yarışmalarda kendinizi sınamak istiyorsanız dans kurslarına kaydınızı yaptırmalısınız.

Rock’n Roll – Sallan Yuvarlan…

Rock'n Roll

Rock’n Roll

Rock’n Roll dansı Nedir? – Düz bir tanımla, “sallan ve yuvarlan” anlamına uygun olarak yapılan bir dans türüdür.

XX.yy toplum dansı olan boogie boogie’den türetilmiştir. ABD’de ortaya çıkmış ve özellikle 1945 sonrası Avrupa’da da kendine yer bulmuştur. Disk jokey Alan Freed tarafından yaygınlaştırılan bu dans kimilerinin düşündüğünü gibi A. Freed’in türettiği bir tür değildir. Adı 1954-1960 yılları arasında çok popüler olan Rock müzik tarzından esinlenerek verilmiştir.

Rock’n Roll dansı, Rock and Roll denen müzikle birlikte 1950’li yıllarda gençler arasında oldukça sevilmiştir. Dansın en bilindik hareketi, erkeğin kadını havaya doğru atıp sonra tekrar yakalamasıdır. Pek çok akrobatik hareketler kullanılır. Günümüzde daha çok gösteri amacıyla sergilenmektedir.

Elvis Presley zirveye çıkarmıştır ve Michael Jackson, Lenny Kravitz ile şimdilerde ayakta kalmaya çalışmaktadır.


Rock’n Roll Videoları – Rock’n Roll Başlangıç Seviye
Rock'n Roll Dansı

Rock’n Roll Dansı

Rock’n Roll Nasıl yapılıyor? İzleyince zor gözüküyor. Zor mu?

Rock’n Roll dansı oldukça hareketli, hızlı ve izlemesi keyiflidir. Ayrıca akrobasi hareketleri de içerir. Evet zordur ancak imkansız değildir. Akrobatik boyutu daha profesyoneldir ve alt yapısında farklı dansları da barındırmaktadır. Ancak temel adımlarıyla her yaştan herkesin yapabileceği bir türdür.

Ne kadar sürede öğrenebilirim?

Meslek olarak değil de sosyal amaçlı yapmak istiyorsanız bir dans gecesinde kalkıp dans edebilecek kadar öğrenmek amacındaysanız; iyi bir kurs seçimiyle alınacak Rock’n roll dersi 2-4 ay aralığındaki bir süreçte öğrenme hızınıza göre değişkenlik gösterse de yeterlidir.

Neden Rock’n Roll?

Rock’n Roll şarkılarında yani Elvis şarkılarında kim dans etmek istemez ki…


Rock’n Roll Videoları – Profesyonel Rock’n Roll Gösterisi

Rock’n Roll Kurs Ücretleri

Hemen hemen bütün dans programlarında ve yarışmalarda gördüğümüz Rock’n Roll Türkiye’de de popülerliğini korumaktadır. Bende yapmak istiyorum diyorsanız dans kurslarında Rock’n Roll ders ücretleri uygun rakamlardadır.

Size en yakın Rock’n Roll kursları Özel dans dersi eğitmenleri Tüm dans türleri Hangi ünlü hangi dansı yapıyor?

İlgili Linkler: Jive Swing Quick Step Lindy Hop Çarliston

Yorum Yaz