Istanbul Istanbul

IstanbulIstanbul

Avrupa’ya açılan kapı, Osmanlı’nın başkenti, Anadolu’ya giden yol İstanbul, tarihi ve turistik öğeleri ile tam bir cennet. Hisarlar, camiler, kiliseler, doğal güzellikler; ne ararsanız bu kentte.

Anadolu ve Avrupa kültürünün kaynaştığı İstanbul’da, Pay-i tahtın mehter yürüyüşü ile başlayan ritim kültürü günümüzde dansın tarihçesini oluşturuyor. Saraylarda düzenlenen eğlencelerde kılıç kalkan oyunları, oryantal ve çeşitli halk oyunları sergileniyor. Geleneksel mirasın yanında günümüzde modern dans türlerini de bünyesine katan bu metropolde yüzlerce kurs ve okul dans severlere kültürümüzün öğelerini öğretmeye devam ediyor. Zeybekten sambaya, tangodan sirtakiye yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz dans dersleri mevcut. Dans kursu fiyatları da her bütçeyi kapsayan kriterlere göre belirleniyor.

Dans gecelerinde Boğaz’a karşı ritimlere ayak uydurmak, yarışmalarda kendinizi sınamak istiyorsanız dans kurslarına kaydınızı yaptırmalısınız.

Profesyonel Dansçı Olmak İstiyorum

Profesyonel Dansçı

Profesyonel Dansçı

Hiçbir dansçı yalnızca doğuştan gelen yetenekleri ile dans hayatında başarılı olmamıştır. Küçük yaşlarda keşfedilen yetenekleri profesyonel dansçı olmak için uzun bir yol beklemektedir. Siz de kendinizi geliştirmek, bu tutkuyu kariyer haline getirmek istiyorsanız başarınızın tesadüflere bağlı olmayacağını bilmelisiniz.

Öncelikle dans ve sporu bir arada yürüterek vücudunuzun mental hazırlığını gerçekleştirmelisiniz. Bu işin oldukça disiplinli ve adım adım ilerleyen bir süreç olduğunu bilmeniz gerekmekte. Bunun nedeni de doğal yeteneklerinizin ve becerilerinizin belirli bir yere kadar size yardım etmesidir. Asıl başarıyı çok çalışarak elde edeceksiniz.

Sonrasında yapmak istediğinizin gerçekten dans etmek olduğuna emin olun. Hırslı ya da tutkulu değilseniz ister amatör, ister profesyonel olarak olarak ilgilenin, yine başarılı olamazsınız. Profesyonel bir dansçı olmak istiyorsanız dikkatinizi tamamen bu alana yoğunlaştırmalı, bir süre bütün planlarınızı iptal etmelisiniz. Bunun dışında:

Balerin

Minik Balerin

 1. Hangi dansı yapmak istediğinize karar verin. Bale yapacaksanız en geç 11 yaşında olmalısınız. Diğer salsa, bachata, tango, vals, rumba, zumba, jazz, swing, hip hop, break-dance, modern dans ve oryantal için yaşınız çok önemli değildir.
 2. Profesyonel hocalardan ders alın.
 3. Öğrendiklerinizi sadece ders ortamında bırakmayın ve saatlerce çalışabileceğiniz uygun alanlar oluşturun.
 4. Dansın zor olduğuna dair söylentilere kulak asmayın. Kendinizi psikolojik açıdan da destekleyin.
 5. Vücudunuzu tanıyın ve mutlaka kilonuzu kontrol altında tutun. Farklı egzersizler yapmaya çalışın.
 6. Konsantrasyon becerilerinizi artıracak zihinsel çalışmalar yapın. Hem bedeninizi hem zihninizi geliştirin.
 7. Bol bol dans videoları izleyin. Dansçıların figürlerini, mimiklerini ve adımlarını iyi takip edin.
 8. Dans eğitimi ile ilgili kitaplar okuyun, internette araştırmalar yapın, aklınıza takılanları eğitmeninize sorun.
 9. Her fırsatta pratik yapın. Mümkünse odanızda bir boy aynası olsun. Hareketleri nasıl yaptığınızı inceleyin ve hatalarınızı görün.
 10. Dans okulu seçeneklerini değerlendirin. Kurs ile başladığınız serüveninize dilerseniz bu kurumlarda devam edebilirsiniz. Bunun için herhangi bir yaş sınırlaması olmuyor. Lise ve üniversiteden sonra bile iyi bir okul seçerek profesyonel dansa geçiş yapabilirsiniz. Ancak iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor.
 11. Her dansı öğrenmeye çalışın. Sadece bir alanda değil birkaç dans türünde birden uzmanlaşın. Öğretmenlerinizden bu konuda tavsiyeler alabilirsiniz. Ancak maddi durumunuz kısıtlı ise yerel merkezlere, belediye kurslarına gidebilir; internetten eğitim videoları ile öğrenebilirsiniz. Ancak bu yöntem elbette dans kursunun ya da okulunun sağladığı imkanlardan iyi olmayacaktır.
 12. Ekstra dersler alın. Özel derslerle ve etütlerle açıklarınızı kapatmaya çalışın.
 13. Vücudunuzu esnetecek olan pilates ve yoga gibi sporları deneyin. Hareket kabiliyetinizin artması, sakatlanma durumlarının önüne geçilmesi için vücut esnekliği önemlidir.
 14. Kendi figürlerinizi oluşturun ve bol bol pratik yapın. Yalnızken serbest stil dans pratiği yaparak ilerleme sürecinizi hızlandırabilirsiniz.
 15. Sağlıklı beslenin ve dengeli bir diyet yapın. Bunun yanında kasların en büyük dostu olan su için. Böylece zihniniz ve bedeniniz arınmış olacak; kendinizi daha güzel ve alımlı hissedeceksiniz.
 16. Dans yarışmalarında kendinizi test edin. Profesyonel hayatı tanımak ve yeteneklerinizi sınamak için müsabakalara katılmak oldukça önemli. Eğitiminize başladıktan 5 – 6 ay sonra yarışmalara katılma seviyesine geleceksiniz bile.
 17. Bütün gününüzü dans etmeye ayırmayın. Arkadaşlarınızla farklı ortamlarda vakit geçirin. Ödevlerinizi aksatmayın ve başarılı bir kariyerin okul hayatını da beraber yürütebilmekten geldiğini bilin.
 18. Dans eğitmenleriniz ile iyi bir iletişim kurun. Onlardan korkmayın ve sorunlarınızı rahatlıkla paylaşın.
 19. Eğlenmeye bakın. Bu zor dönemlerde yaptığınız işin zorluğundan çok eğlenceli yanlarını düşünün.
 20. Kendinize güvenin ve yapamayacağınız hiçbir şey olmadığını bilin!

← Kursa giderken yanınızda neler getirmelisiniz? Kurs seçerken nelere dikkat etmelisiniz? → Dans Forum – En Çok Sorulan Sorular →

Yorum Yaz