Istanbul Istanbul

IstanbulIstanbul

Avrupa’ya açılan kapı, Osmanlı’nın başkenti, Anadolu’ya giden yol İstanbul, tarihi ve turistik öğeleri ile tam bir cennet. Hisarlar, camiler, kiliseler, doğal güzellikler; ne ararsanız bu kentte.

Anadolu ve Avrupa kültürünün kaynaştığı İstanbul’da, Pay-i tahtın mehter yürüyüşü ile başlayan ritim kültürü günümüzde dansın tarihçesini oluşturuyor. Saraylarda düzenlenen eğlencelerde kılıç kalkan oyunları, oryantal ve çeşitli halk oyunları sergileniyor. Geleneksel mirasın yanında günümüzde modern dans türlerini de bünyesine katan bu metropolde yüzlerce kurs ve okul dans severlere kültürümüzün öğelerini öğretmeye devam ediyor. Zeybekten sambaya, tangodan sirtakiye yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz dans dersleri mevcut. Dans kursu fiyatları da her bütçeyi kapsayan kriterlere göre belirleniyor.

Dans gecelerinde Boğaz’a karşı ritimlere ayak uydurmak, yarışmalarda kendinizi sınamak istiyorsanız dans kurslarına kaydınızı yaptırmalısınız.

Pilates – Kontrol Bilimi…

pilates

pilates

Pilates 20.yy’in başlarında Joseph Hubert Pilates (1880-1967) tarafından geliştirilmiş fiziksel bir fitness sistemidir. Zihnin kaslar üzerindeki kullanımını desteklediği için Contrology (Kontrol bilimi) olarak adlandırdı.

Pilates, bedenin dengeli tutulmasına yardımcı olan ve omurgayı desteklemekte önemli işlevi olan temel kaslar üzerine yoğunlaşılan bir egzersiz programıdır. Nefes egzersizi teknikleri de yer almaktadır.

Pilatesin 6 Prensibi

  • Konsantrasyon: Pilates yaparken hareketlere yoğunlaşmak, bedenin uyum içinde nasıl çalıştığına ve hangi kasların kullanılıp, hangilerinin kullanılmadığına dikkat etmek gerekir.
  • Kontrol: Kontrol çok önemlidir. Kontrol için bedenin iyi dinlenmesi ve hareketlerin gösterildiği şekilde uygulanması, olası sakatlıkların önlenmesi gerekir.
  • Merkezleme: Pilates Metodu’nda ,doğru hareket sanatlarında olduğu gibi merkez, göbek, bel ve kalça çevresidir. İç organları ve omurgayı yerinde tutan kas sistemlerini içerir. Merkezleme, üst bedenin stabilitesini ve esnemeyi, uzamayı sağlar.
  • Akıcı hareket: Hareketler acele edilmeden, her noktadan tek tek geçerek ama aynı zamanda hiç duraksamayarak yapılmalıdır.
  • Kesinlik: Hareketler belirsizce değil, hakkı verilerek tam yapılmalıdır. Hareket sekansları birbirleri içinde ve birbirleri arasında koordine olmalıdır.
  • Nefes: Nefes alıp verme, panik olmadan sırtın arkasına ve altına derin nefes alıp bütün nefesi tamamıyla dışarı üflemek yoluyla olmalıdır. Böylece, nefes tamamen boşaltılıp, kan temizlenmiş olur.

Pilates Videoları 1

Pilates Videoları 2
Pilates Topu

Pilates Topu

Pilates Nasıl Bir Yöntemdir?

Pilates, hem eğlenceli hem de sağlıklı ve benzerlerine göre daha hızlı kilo verip, incelmenizi zayıflamanıza yardımcı olacak hareketleri çok kolay bir biçimde yapabileceğiniz, bir dizi hareket ve egzersiz yöntemidir. Özellikle karın, kalça, bel ve basen bölgelerinizde birikmiş olan yağları eğlenceli ve yorucu olmayan hareketler ve egzersizler ile kısa süre eriterek, yeni ve sağlıklı bir forma kavuşabilirsiniz.

Hareketler, gymball ya da pilates topu olarak bilinen yuvarlak ve esnek yapılı bir top ile yapılır ve bu esnekliği sayesinde çok çeşitli hareketleri üzerinde gerçekleştirme imkanı sunar.

Pilates Eğitimi

Pilates Eğitimi

Kimler Pilates Yapabilir?

Pilates hemen hemen her yaş grubuna hitap eden bir egzersiz sistemidir ve herkes tarafından yapılabilir.

Ancak kişilerin geçmişte yaşadıkları fiziksel sorunlar, vücut yapılarındaki farklılıklar göz önünde bulundurulduğunda, hareketlerin kişiye göre modifiye edilip deneyimli eğitmenler gözetiminde gerçekleşmesi oldukça önemlidir.

Örneğin hamile ya da bel – boyun sorunu olanlara katıldıkları Pilates kurslarında özel programlar uygulanmalıdır.

Pilates

Pilates

Pilates Zayıflatır mı?

Pilates yağ yakımına yönelik bir egzersiz türü değildir. Kas sistemini kuvvetlendirmeye yönelik çalışıldığında deforme olan kasların toparlanmasıyla daha fit bir görünüm elde edildiği doğrudur. Metabolizma çalışmasındaki olumlu etkisi sayesinde uzun vadede kilo vermeyi hızlandırıcı bir yanı da bulunmaktadır. Ancak, kilo vermeyi amaçlayan kişilerin pilatese ek olarak egzersiz programlarını kardiyo çalışmaları ve doğru beslenme ile desteklemeleri önerilir.

Pilates kursu ücretleri

Son yıllarda sayısı giderek artan pilates kursları hem form tutmak hem de sağlıkla ilgili nedenlerde her cinsiyetten ve yaştan kişinin ilgisini cezbediyor. Pilates kursu fiyatları eğitmenin özelliklerine, kurs yerinin sunduğu ekstra hizmetlere, kurs yerine göre değişkenlik gösteriyor.

Size en yakın Pilates kursları Özel dans dersi eğitmenleri Tüm dans türleri Hangi ünlü hangi dansı yapıyor?

İlgili Linkler: Yoga

Yorum Yaz