Istanbul Istanbul

IstanbulIstanbul

Avrupa’ya açılan kapı, Osmanlı’nın başkenti, Anadolu’ya giden yol İstanbul, tarihi ve turistik öğeleri ile tam bir cennet. Hisarlar, camiler, kiliseler, doğal güzellikler; ne ararsanız bu kentte.

Anadolu ve Avrupa kültürünün kaynaştığı İstanbul’da, Pay-i tahtın mehter yürüyüşü ile başlayan ritim kültürü günümüzde dansın tarihçesini oluşturuyor. Saraylarda düzenlenen eğlencelerde kılıç kalkan oyunları, oryantal ve çeşitli halk oyunları sergileniyor. Geleneksel mirasın yanında günümüzde modern dans türlerini de bünyesine katan bu metropolde yüzlerce kurs ve okul dans severlere kültürümüzün öğelerini öğretmeye devam ediyor. Zeybekten sambaya, tangodan sirtakiye yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz dans dersleri mevcut. Dans kursu fiyatları da her bütçeyi kapsayan kriterlere göre belirleniyor.

Dans gecelerinde Boğaz’a karşı ritimlere ayak uydurmak, yarışmalarda kendinizi sınamak istiyorsanız dans kurslarına kaydınızı yaptırmalısınız.

Pilates Mi, Yoga Mı Yoksa Dans Mı?

Pilates, Yoga, Dans? Hangisi?

Pilates, Yoga, Dans? Hangisi?

Son zamanlarda pilates mi yoga mı yoksa dans mı sorusuna cevap arayanların sayıları arttı. Peki seçim konusunda akıl karıştırıcı nedenler nelerdir hiç merak ettiniz mi? Dilerseniz pilates mi yoga mı veya dans mı sorusuna cevap vermeden önce bunlar hakkında sizleri kısaca bilgilendirelim.

Pilates, zihin ve beden bütünlüğünüzü sağlamak, karın ve sırt bölgelerinizi eşit oranda güçlendirmek, duruşunuzu düzeltmek ve vücudunuzu geliştirmek amacıyla yapılan bir rehabilitasyon yöntemidir.

Yoga, kişinin kendisini tanımasını, ruhsal ve bedensel yönden huzur bulmasını sağlayan bir tür meditasyon yöntemidir. Doğru nefes teknikleri yardımı ile yapılır.

Arınmanın Sırrı Yoga'da

Arınmanın Sırrı Yoga’da

Dans, insanın beyin gücünün beden üzerinde motiflenerek şekillenmesine denir. Bu hususta müziğin ve duyguların hareketlere dönüştürülmesiyle dans ortaya çıkmıştır.

Kişiler kendilerine uygun bu üç yöntemden birini ya da birkaç tanesini birden seçip yapabilirler. Ancak seçim yaparken zorlanırsanız sayfamızdaki karşılaştırmalardan faydalanabilirsiniz.

Hangisi Sağlığa Daha Yararlıdır?

Pilates ile yoga insan sağlığına yararları açısından benzerlik göstermektedir. Pilates daha çok vücudu sıkılaştırma, forma girme ve bedensel aktiviteyi artırma amaçlı yapılır. Yogada ise yine aynı şekilde vücuda esneklik kazandırılırken ruhsal dengeyi korumak ve kişinin kendisini iyi hissetmesini sağlamak amacı vardır. Genel olarak ikisinin ortak noktalarını belirtirsek;

Pilates Eğitimi

Pilates

 • Vücut duruşunu düzeltir.
 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Fazla çalışmaktan dolayı yaralanmış kaslarınızı düzeltir.
 • Kişilerin psikolojik sağlığını korur.
 • Hücre yaşlanmasının önüne geçer.
 • Omurganın sabitleşmesini sağlar.

Dansın ise kişiye esneklik, sakinlik, dinginlik ve vücut duruşu gibi pilates ve yoga ile ortak avantajlar kazandırmasının dışında;

 • Aktif bir sosyal hayat kazandırır.
 • Kişinin özgüvenini arttırır.
 • Hem eğlenmeye hem kilo vermeye yardımcı olur.
 • Kişinin iç dünyasını renklendirir.
 • Kendini ifade etme yeteneğini arttırır.

Teknik Açıdan En İyisi Hangisi?

Zumba İle Zayıfla

Zumba İle Zayıfla

Dans yoganın ve pilatesin kökenidir. İlk insandan bu yana eğlence ve yas amaçlı birçok bedensel figür gerçekleştirmiştir. Kültüre ve geçmişe göre her toplumda farklı olarak şekillenmiş olan dans, teknikleri ve çeşitleri açısından en doyurucu olandır. Tangodan salsaya, zeybekten sirtakiye kadar rengarenk bir yelpazeye sahiptir.

Pilates ve yoga ise egzersiz olarak adlandırılan; minder, top, ip ve çember gibi araç ve gereçlere ihtiyaç duyulan ve daha çok vücudun forma girmesi amacıyla yapılan öğretilerdir. Bu nedenle kişinin amacına göre tercih yapması gerekir. Her üç dal da kendi içerisinde belirli avantajlara sahiptir. Ancak teknik açıdan sizi en tatmin edecek olan sınırsız hareket imkanı sağlayan dans olacaktır.

Hangisini Daha Çabuk Öğrenirsiniz?

Pilates öğrenmek aslında çok kolay. Her derste farklı bir hareket öğrendiğiniz için ortalama 8 – 10 ders öğrenmeniz için yeterli olacaktır. Ancak fiziksel gücünüz el verdiği kadar bu sporu yapabilirsiniz. Böylelikle daha güçlü ve genç bir vücuda sahip olursunuz.

Yogayı ise ilk dersten itibaren öğrenebileceksiniz. Ancak her ders sizlere yeni bir duruş ve hareket öğreteceği için mümkün olduğu kadar uzun bir süre devam etmenizde yarar var. Yoga rutinleri, 20 dakika ila 2 saat arası olmaktadır. Meditasyonla birlikte 1 saat ayırmak gerekir.

Dansı öğrenme süreniz ise seçtiğiniz türe göre farklılık gösterir. Salsa, cha cha, bachata gibi latin danslarının 2 – 3 aylık kurlarla öğrenirken tango gibi detaylı bir türü 3 aydan fazla bir sürede öğrenebilirsiniz. Daha kısa sürede öğrenebileceğiniz dallar da vardır.

Hangisi En Hesaplı?

Pilates ders ücretleri aylık ortalama 150 TL’den başlar ve 250 TL’ye kadar çıkabilir.

Yoga ders ücretleri ise yine paralel olarak 150 TL ile 300 TL arasında değişmektedir.

Dans dersi ücretleri ise samba, cha cha, merengue, tango vb. türlerden hangisini seçtiğinize göre değişir. Ancak aylık 65 TL’den 250 TL’ye kadar değişiklik göstermektedir.

Kısaca özet geçmek gerekirse; pilatesin, yoganın ve dansın kişilere mükemmel bir hareket yeteneği kazandırdığı konusunda herkes hemfikirdir. Pilates ve yoga daha çok egzersiz amaçlı yapılırken dans ruhunuza hitap eden müzik ve koreografi ile birleşerek sizi etkisi altına alır. Eğer hayatınıza bir renk ve hareket katmak istiyorsanız tercihinizi danstan yana kullanmanızı tavsiye ederiz. Vücudunuz hareket yoluyla enerji haline geldikçe kendinizi daha iyi hissedecek ve iş, eğitim yanda sosyal hayatınızda rahatlamış olacaksınız. Seçim size kalmış!

← Kurs seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Kursa giderken yanınızda neler getirmelisiniz? → Dans Forum – En Çok Sorulan Sorular →

Puan: star_normalstar_normalstar_normalstar_normalstar_normal - Toplam 2 değerlendirme

2 Yorumlar

 1. Ferzan
  Ferzan

  Kesinlikle YOGA! Öğrendikçe daha çok yapmak istiyorsunuz ve kendinizi bambaşka bir boyuta ulaşmış hissediyorsunuz. Sevmeyi, hayata bakışınızı değiştirmeyi ve bedeninizi güçlü kılmayı düşünüyorsanız hiç durmayın

  17:18 de 21 Ağustos 2014 Cevapla
 2. Dilek Mine
  Dilek Mine

  Kursa kayıt yaptırmadan önce amacınızı iyice belirlemelisiniz. Hele ki ilk kez kayıt yaptıracaksanız. İlk önce en çok merak ettiğiniz türden başlayın sonra hepsini ya da yakın olduklarınızı deneyin…

  17:19 de 21 Ağustos 2014 Cevapla

Yorum Yaz