Istanbul Istanbul

IstanbulIstanbul

Avrupa’ya açılan kapı, Osmanlı’nın başkenti, Anadolu’ya giden yol İstanbul, tarihi ve turistik öğeleri ile tam bir cennet. Hisarlar, camiler, kiliseler, doğal güzellikler; ne ararsanız bu kentte.

Anadolu ve Avrupa kültürünün kaynaştığı İstanbul’da, Pay-i tahtın mehter yürüyüşü ile başlayan ritim kültürü günümüzde dansın tarihçesini oluşturuyor. Saraylarda düzenlenen eğlencelerde kılıç kalkan oyunları, oryantal ve çeşitli halk oyunları sergileniyor. Geleneksel mirasın yanında günümüzde modern dans türlerini de bünyesine katan bu metropolde yüzlerce kurs ve okul dans severlere kültürümüzün öğelerini öğretmeye devam ediyor. Zeybekten sambaya, tangodan sirtakiye yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz dans dersleri mevcut. Dans kursu fiyatları da her bütçeyi kapsayan kriterlere göre belirleniyor.

Dans gecelerinde Boğaz’a karşı ritimlere ayak uydurmak, yarışmalarda kendinizi sınamak istiyorsanız dans kurslarına kaydınızı yaptırmalısınız.

Pasodoble – Matador ile Boğanın Kapışması…

Pasodoble

Pasodoble

En çok 1926 yılında popülerlik kazanan Pasodoble, II. Dünya Savaşı’ndan sonra Uluslararası Latin Amerikan Dansları yarışmalarında yer almaya başlamıştır. Pasodoble nedir? Nereden çıkmıştır dendiğinde bilinenin aksine İspanyollar değil Fransızlar tarafından dans literatürüne kazandırıldığı görülmektedir.

Pasodoble dansı, zenci kültüründen gelmeyen tek Latin Amerikan dansıdır. Kökleri İspanya’ya uzanır. Kelime anlamı “iki adım”dır. Tutku, gurur ve ağırbaşlılığı ifade eder. Vücut oldukça gergin, aynen matador duruşundadır. Viyana Valtz’i gibi Pasodoble de yüksek seviyede teknik kabiliyet gerektiriyormuş gibi bir imaj yaratır. Bunun en büyük nedeni insanların bu her iki dansı daha çok televizyonda yayınlanan yarışmalardan takip ediyor olmalarıdır. Buna karşın Paso Doble’nin kolaylaştırılmış sosyal versiyonu yaş veya kabiliyet sınırı tanımaksızın yapılır ve İspanya Fransa Latin-Amerika ülkelerinde daha yaygındır.


Pasodoble Videoları – Pasodoble Başlangıç Seviye

Pasodoble nasıl yapılır? Nasıl bir danstır?

Pasodoble Dansı

Pasodoble Dansı

“Pasodoble”, “iki adım” anlamına gelir ve arenadaki boğa güreşçisinin (“torreador”) hareketlerinin stilize edilmiş hâlidir. Kadın dansçı, hareketlere göre boğa (“el toro”) ya da pelerin (“cappa”) olarak kabul edilir. Temiz ve canlı hareketler gerektirir, ruhunu verebilmek için yavaş ve sakin hareketlerden kaçınılmalıdır. Fransızların standart danslarından biri olduğu için birçok popüler figürün Fransızca ismi vardır: Veronica, cloak, ronda, cross turn… Genellikle Latin dansları arasında en son öğrenilendir. Çünkü doğaçlamaya uygun olmayan yapısı, önceden belirlenmiş bir koreografiyi gerektirir. Bu da anlık yönetmeyi ve uygulamayı güçleştirir. Müziği kolayca takip edilebilecek 1-2-1-2 marş ritmindedir. Adımlar arasında çok az ritim değişiklikleri vardır.

Neden Pasodoble?

İçinizdeki saklı duran matadoru açığa çıkarmak için daha ne duruyorsunuz?


Pasodoble Videoları – Profesyonel Pasodoble Gösterisi
Yürüyebiliyorsanız Dans Edebilirsiniz

Yürüyebiliyorsanız Dans Edebilirsiniz

Ne kadar sürede öğrenebilirim?

Belli bir süresi yoktur. Daha doğrusu aldığınız eğitim süresi çabanız ve sürekliliğiniz tabiki de yetenek kriteri de eklendiğinde 5-6 aya belli oranda Pasodoble dersi ile bu dansı çözmüş olursunuz. Ancak o ruhun kazanılması o havaya girilebilmesinin zamanı yoktur. Bugunde olabilir hiç olmayabilir de…

Pasodoble Dans Ücretleri

Pasodoble kursları da samba, jive, swing vs gibi salon dansı temelinde olduğundan ve popülerliği tercih edilirliği maalesef çok yüksek olmadığından grup dersi olarak pek uygulanamamaktadır. Bu nedenle ders almak isteyenler özel ders olarak alabilirler. Özel ders şeklinde alınacak Pasodoble ders ücretleri ders sıklığı, süresi, eğitmen kalitesi, lokasyon, kurs imkanları gibi kriterlere göre fiyatları değişmektedir.

Size en yakın Pasodoble kursları Özel dans dersi eğitmenleri Tüm dans türleri Hangi ünlü hangi dansı yapıyor?

İlgili Linkler: Flamenko Bolero Rumba Cha Cha Cha Tango

Yorum Yaz