Istanbul Istanbul

IstanbulIstanbul

Avrupa’ya açılan kapı, Osmanlı’nın başkenti, Anadolu’ya giden yol İstanbul, tarihi ve turistik öğeleri ile tam bir cennet. Hisarlar, camiler, kiliseler, doğal güzellikler; ne ararsanız bu kentte.

Anadolu ve Avrupa kültürünün kaynaştığı İstanbul’da, Pay-i tahtın mehter yürüyüşü ile başlayan ritim kültürü günümüzde dansın tarihçesini oluşturuyor. Saraylarda düzenlenen eğlencelerde kılıç kalkan oyunları, oryantal ve çeşitli halk oyunları sergileniyor. Geleneksel mirasın yanında günümüzde modern dans türlerini de bünyesine katan bu metropolde yüzlerce kurs ve okul dans severlere kültürümüzün öğelerini öğretmeye devam ediyor. Zeybekten sambaya, tangodan sirtakiye yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz dans dersleri mevcut. Dans kursu fiyatları da her bütçeyi kapsayan kriterlere göre belirleniyor.

Dans gecelerinde Boğaz’a karşı ritimlere ayak uydurmak, yarışmalarda kendinizi sınamak istiyorsanız dans kurslarına kaydınızı yaptırmalısınız.

Oryantal – Doğaya ve Toprağa En Eski Şükür Sembolü

Oryantal

Oryantal

Bilinen en eski danslardan biri olan Oryantal dansının tarihi İslamiyet öncesi yıllara dayanmaktadır. Orijini, antik dönemin doğurganlık, bereket kültünde yatar. Tüm antik uygarlıklarda bereketi sembolize eden tanrıçalar görülür. Örneğin, Isis, Ashtıreth, Ishtar, Hathor, Afrodit, Venüs ve Ceres gibi… Yalınayak yapılması gelenek haline gelmiştir. Bu dansçının toprak ana ile olan direkt bağlantısının kesilmemesi mantığına dayanmaktadır.

Oryantal, Belly Dance ya da nam-ı diğer Çiftetelli

Oryantal Nedir? Oryantal dans veya göbek dansı geleneksel bir Ortadoğu dansıdır. Batı’da daha çok “belly dance” olarak adlandırılır. Yunanistan ve Balkanlar’da ise çiftetelli olarak bilinir.

Oryantal Dansı

Oryantal Dansı

Yapan kadınlara dansöz erkeklere ise dansör ya da zenne denir.

Bel ve ayak figürlerine dayalıdır ve toplumlara göre değişik özellikler de kazanmıştır.

10. yüzyılda Romanların Hindistan’a taşıması ile sonrasında Mısır’a geçerek eğlencelerde ve şölenlerde en çok yapılan olmuştur. 16. yüzyılda ise Osmanlı egemenliği Mısır’da şekillenince imparatorluğun kültürü içerisinde yerini almıştır. Avrupa’ya ise Napolyon’un askerlerinin Kuzey Afrika’daki seferlerinden sonra taşınmıştır. Günümüzde Mısır, Türk ve Lübnan tarzı olmak üzere üç değişik şekilde yapılır ve en çok kadınlar tarafından tercih edilir.


Oryantal Videoları – Oryantal Başlangıç Seviye

Oryantal Videoları – Profesyonel Oryantal Gösterisi

Türk Kadınları Kıvrak Olur!

Yürüyebiliyorsanız Dans Edebilirsiniz!

Yürüyebiliyorsanız Dans Edebilirsiniz!

Oryantal dersleri göbek ve kalça hareketlerine dayanır. Ancak stillerine göre değişik figürler içermektedir. Sharghi, Saiidi, Shaabi gibi dallarda farklı hareketler ve aksesuarlar gerekebilir. Türk kadınının kıvraklığı bilinen bir gerçek olduğu için genellikle en az çaba ile öğrenen toplumlardan biri olduğumuz söylenebilir.

Oryantal dansı kadınların vücut özelliklerine daha çok hitap etmesi sebebiyle erkekler tarafından nadir olarak yapılmaktadır. Kalça ve göğüs hareketleri aynı zamanda karın kaslarının da yardımıyla estetik figürler sergilenir. Kadınlığı ve güzelliği tam anlamıyla dışarı çıkarır. Narin ayak hareketleri, kolların ve vücudun birbirine uyumu ile tamamen görsel bir şölen niteliği taşır.

Oryantal derslerinde; duruşlar, el ve kol pozisyonları, temel kalça hareketleri, titreme stilleri, göğüs hareketleri, göbek figürleri, adımlar ve dönüşleri öğrenerek siz de keyifle bu dansı yapabilirsiniz.

Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Yeteneğinize ve ayırdığınız zamana bağlı olarak süre aslında değişse de, İyi bir Oryantal kursu dahilinde ve kaliteli eğitim ile 3-4 aylık bir süreçte etrafınızdaki insanlardan farklılığınız net bir şekilde ortaya çıkacak hale gelirsiniz. Oldukça kontrollü ve iyi dans etmeye başlayabilirsiniz.

Oryantal Dans

Oryantal Dans

Oryantal Kursu Fiyatları Yüksek midir?

Oryantal kursları grup şeklinde açılabilmektedir ve ülkemizde oldukça talep gören popüler danslardan biridir. Oryantal dersi ücretleri ise aylık ödeme ya da 3 aylık ödemelerle yapılmaktadır fiyatları da karşılığında aldığınız eğitim ve eğlencesi düşünüldüğünde oldukça uygun rakamlardır.

Yanımızda Ne Getirmeliyiz?

Kadına hitap ettiği için çok renkli ve bol aksesuarlıdır. Dişiliğin ön plana çıkarılması, güzelliğin ve doğallığın sergilenmesini gerektirir. Siz de dans etmeden önce zarif görünüp rahat edebileceğiniz kıyafetler tercih edebilirsiniz. Ayrıca:

  • zil,
  • zilli kemer,
  • sallantılı küpeler,
  • halhal ve
  • bilezikleri de çantanızda bulundurabilirsiniz.

Size en yakın Oryantal kursları Özel dans dersi eğitmenleri Tüm dans türleri Hangi ünlü hangi dansı yapıyor?

İlgili Linkler: Sirtaki Kafkas Horon Zeybek Flamenko

Yorum Yaz