Istanbul Istanbul

IstanbulIstanbul

Avrupa’ya açılan kapı, Osmanlı’nın başkenti, Anadolu’ya giden yol İstanbul, tarihi ve turistik öğeleri ile tam bir cennet. Hisarlar, camiler, kiliseler, doğal güzellikler; ne ararsanız bu kentte.

Anadolu ve Avrupa kültürünün kaynaştığı İstanbul’da, Pay-i tahtın mehter yürüyüşü ile başlayan ritim kültürü günümüzde dansın tarihçesini oluşturuyor. Saraylarda düzenlenen eğlencelerde kılıç kalkan oyunları, oryantal ve çeşitli halk oyunları sergileniyor. Geleneksel mirasın yanında günümüzde modern dans türlerini de bünyesine katan bu metropolde yüzlerce kurs ve okul dans severlere kültürümüzün öğelerini öğretmeye devam ediyor. Zeybekten sambaya, tangodan sirtakiye yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz dans dersleri mevcut. Dans kursu fiyatları da her bütçeyi kapsayan kriterlere göre belirleniyor.

Dans gecelerinde Boğaz’a karşı ritimlere ayak uydurmak, yarışmalarda kendinizi sınamak istiyorsanız dans kurslarına kaydınızı yaptırmalısınız.

Merengue – Kölelerin Dansı

Merengue

Merengue

Merengue (ya da okunuşuyla merenge) 1850 yılına doğru Dominik Cumhuriyeti’nde doğmuş bir dans ve müzik türüdür. Günümüzde Latin dans okullarında öğretilen türlerden biri olan Merengue dansı en kolay öğrenilenlerden biridir. Müziği günümüzde özellikle Porto Rikolu müzisyenlerce yorumlanmakta ve icra edilmektedir.

Merengue’nin upa habanera” adlı dans türünden kaynaklandığı sanılmaktadır. Dominik Cumhuriyeti’nin yerel dansı olmakla beraber komşu ülke Haiti’nin de etkisinde kalmıştır. Adımlarının kısa, sürünür biçimde olması, ilk kez ayakları zincirli kölelerce oynanmış olmasının öne sürülmesine yol açmıştır.

Dansın kökeninin iki popüler hikâyesi vardır:

– İlk hikâyeye göre; zincirlenmiş olan kölelerin hareket edebilme arzusuyla yaptıkları davranışları konu alır.

– Diğer hikâye ise; ülkedeki bir devrim sırasında bacağından vurulan bir kahramanın eve dönüş partisinde yandaşlarının zıplayarak ve bir bacaklarını sürükleyerek yaptıkları hareketleri temsil ettiğini söyler.


Merengue Videoları – Merengue Başlangıç Seviye
Merengue Dansı

Merengue Dansı

Ne kadar sürede öğrenebilirim?

Sosyal latin dansları içinde en kolay öğrenebileceğiniz Merengue’dir. Çünkü adımların yönleri ile ilgili bir kaygınız yoktur. Akan bir ritm vardır durak noktaları yoktur. Daha esnek daha minik, keyifli keyifli ağırlık değişimleriyle bir nevi sallanarak ayak adımlarınızı düşünmeden yapabilir, ellerinizle de yaratıcı figürlere girmenize şans verebilir. Tamamen eğlenmek amaçlıdır. Çoğu kez grup olarak animasyon şeklinde latin dans gecelerinde uygulanmaktadır. 1-2 ay merengue dersi almanız fazlasıyla yeterlidir.

Merengue Nasıl Yapılır?

Merengue dansı çiftler halinde veya grupça yapılır. Günümüzde pistlerde genellikle çiftler halinde yapılmaktaysa da, orijinal halinde grupça, bir çember oluşturularak yapılmaktaydı. Hızlı ayak hareketleri ve omuzların silkilme hareketi dansın karakterini oluşturur.

Ayaklar yerden çok kısa bir mesafe (yaklaşık 2 cm. kadar) kaldırılır ve adımlar yerinde sayar gibi atılır. Bir sağ ayak, bir sol ayak hareket eder. Başka hiçbir karmaşık adım biçimi yoktur. Bu yüzden adımı en basit danstır. Bu ayak hareketlerinin sadeliği kol ve vücut figürleriyle süslenerek dans hareketleri zenginleştirilir.


Merengue Videoları – Profesyonel Merengue Gösterisi
Yürüyebiliyorsanız Dans Edebilirsiniz!

Yürüyebiliyorsanız Dans Edebilirsiniz!

Neden Merengue?

Küçük ve kalabalık salonlara uygun, oldukça hareketli, öğrenmesi kolay, doğaçlamaya açık bir “eğlence” dansıdır. Salsa da olduğu gibi, kıvrak kalça hareketleri barındırır. Diğer danslardan esinlenen hareketlerden dolayı geniş bir hareket dağarcığına sahiptir.

Merengue Dans Ücretleri

Merengue kursu bağımsız bir şekilde yoktur. Dans kurslarında sosyal latin olarak ayrılanların içinde salsa, bachata ve cha cha cha ile beraber öğretilmektedir. Çok zor olmadığı için daha çok diğer türlere ağırlık verilmektedir.  Ancak latin dans gecelerinde animasyon ve grup özelliklerinde sahneye konur.

Merengue ders ücretleri ise eğitmenlerin kalitesi, okulların bünyesindeki detay olan artıları ve dans kursu lokasyonlarına göre değişiklik olmaktadır. Bu nedenle öncelikle ücrete değilde bu kriterlere göre dans kursunuzu seçmek uzun vade de daha sağlıklı olacaktır. Merengue’ye özel bir kampanya sınıfı genel olarak olmamaktadır. Sadece Merengue öğreneceğim derseniz almanız gereken ders ise özel ders olmaktadır.

Size en yakın Merengue kursları Özel dans dersi eğitmenleri Tüm dans türleri Hangi ünlü hangi dansı yapıyor?

İlgili Linkler: Tango Salsa ; Cha Cha Cha Bachata Samba

Yorum Yaz