Istanbul Istanbul

IstanbulIstanbul

Avrupa’ya açılan kapı, Osmanlı’nın başkenti, Anadolu’ya giden yol İstanbul, tarihi ve turistik öğeleri ile tam bir cennet. Hisarlar, camiler, kiliseler, doğal güzellikler; ne ararsanız bu kentte.

Anadolu ve Avrupa kültürünün kaynaştığı İstanbul’da, Pay-i tahtın mehter yürüyüşü ile başlayan ritim kültürü günümüzde dansın tarihçesini oluşturuyor. Saraylarda düzenlenen eğlencelerde kılıç kalkan oyunları, oryantal ve çeşitli halk oyunları sergileniyor. Geleneksel mirasın yanında günümüzde modern dans türlerini de bünyesine katan bu metropolde yüzlerce kurs ve okul dans severlere kültürümüzün öğelerini öğretmeye devam ediyor. Zeybekten sambaya, tangodan sirtakiye yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz dans dersleri mevcut. Dans kursu fiyatları da her bütçeyi kapsayan kriterlere göre belirleniyor.

Dans gecelerinde Boğaz’a karşı ritimlere ayak uydurmak, yarışmalarda kendinizi sınamak istiyorsanız dans kurslarına kaydınızı yaptırmalısınız.

Lindy Hop – Unutulmuş efsane bir dans…

Lindy Hop

Lindy Hop

Lindy Hop nedir? – 1920′li yılların sonunda Harlem, New York’ta bir sokak jazz dans türü olarak ortaya çıkmış Afrika kökenli bir Amerikan dansıdır. Kökleri Charleston, breakaway, texas tommy ve cakewalk gibi diğer siyah Amerikan danslarına dayanan Lindy hop, swing müziğiyle birlikte gelişmiştir.

Lindy hop, ilk eşli swing dansı olmasının yanı sıra kendinden sonra gelen tüm swing türlerinin atasıdır da denebilir.

Özellikle 2. dünya savaşı sonrası ortaya çıkan ve swing müziği dışında müziklerle yapılan Boogie Woogie, Rock’n’Roll, Jive, East Coast Swing, West Coast Swing gibi danslar Lindy hop’un karmaşık olan ritimlerinin sadeleştirilmesi ve kendi müziklerine uyarlanması ile yapılmaya başlanmıştır. Günümüzde de farklı ülkelerde dönem dönem büyük ve eğlenceli Lindy Hop Festivalleri ile bu dansın hayranlar ve profesyonelleri buluşmakta ve nostaljik bir ortam yaşatılmaktadır.

Ne kadar sürede öğrenebilirim?

İyi bir dans kursu ve eğitmenden Lindy Hop dersi alarak 1-2 ay içerisinde iyi bir seviyeye gelebilirsiniz.


Lindy Hop Videoları – Lindy Hop Başlangıç Seviye
Lindy Hop Dansı

Lindy Hop Dansı

Neden Lindy Hop?

Herhangi bir Lindy hop festivali, gunler boyu suren hic durmadan danslarla, swing dönemi muzikleri calan big bandlerle, göbeklerine kadar cekilmis pantolonlu askili beylerle dönemine uygun giymis hanimlarin aksesuarlariyla, herkesin yuzunde hic eksik olmayan gulumsemeyle bir ruya gibi ya da tıpkı filmlerden çıkma kareler gibi geçer.

Özellikle Lindy Hop kurslarında aldığınız 1-2 aylık derslerden sonra normal hayata adapte olamayan insanlarin depresyona girdikleri de gözlenmistir. inanilmaz eglenceli bir danstir, yapmiyorsaniz yapin, yapmayanlara yaptirin.


Lindy Hop Videoları – Profesyonel Lindy Hop Gösterisi
Yürüyebiliyorsanız Dans Edebilirsiniz!

Yürüyebiliyorsanız Dans Edebilirsiniz!

Lindy Hop Ders Ücretleri

Devamlı olmayan belli süreli paket kampanya sınıfları şeklinde ilerleyen bir eğitim sistemi vardır. Bu nedenle paket fiyatlar oluşmaktadır. Lindy Hop ders ücretleri de paketin süresine göre değişken olmaktadır.

Size en yakın Lindy Hop kursları Özel dans dersi eğitmenleri Tüm dans türleri Hangi ünlü hangi dansı yapıyor?

İlgili Linkler: Çarliston Swing Rock n Roll Jive Disco Dansı

Yorum Yaz