Istanbul Istanbul

IstanbulIstanbul

Avrupa’ya açılan kapı, Osmanlı’nın başkenti, Anadolu’ya giden yol İstanbul, tarihi ve turistik öğeleri ile tam bir cennet. Hisarlar, camiler, kiliseler, doğal güzellikler; ne ararsanız bu kentte.

Anadolu ve Avrupa kültürünün kaynaştığı İstanbul’da, Pay-i tahtın mehter yürüyüşü ile başlayan ritim kültürü günümüzde dansın tarihçesini oluşturuyor. Saraylarda düzenlenen eğlencelerde kılıç kalkan oyunları, oryantal ve çeşitli halk oyunları sergileniyor. Geleneksel mirasın yanında günümüzde modern dans türlerini de bünyesine katan bu metropolde yüzlerce kurs ve okul dans severlere kültürümüzün öğelerini öğretmeye devam ediyor. Zeybekten sambaya, tangodan sirtakiye yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz dans dersleri mevcut. Dans kursu fiyatları da her bütçeyi kapsayan kriterlere göre belirleniyor.

Dans gecelerinde Boğaz’a karşı ritimlere ayak uydurmak, yarışmalarda kendinizi sınamak istiyorsanız dans kurslarına kaydınızı yaptırmalısınız.

Kafkas dansı – Kafkaslardan Gelen Fırtına…

Kafkas

Kafkas

Kafkas dansı nedir? – Kızlarda zerafeti, asaleti; erkeklerdeki gücü, atikliği ön plana çıkaran Kafkasya kökenli danslardır.

Farklı boyların kimi yönleriyle özelleşmiş dansları vardır. Bir çok isimde kafkas dansı vardır. Yanlız birçoğunda bıçak aksesuar olarak kullanılır ve oynarken yere vurulur. Ayaküstünde dik durma, dizlerinin üstünde seri dönme gibi çok gösterişli figürlere sahip bu oyunlar anadoluda bazı kesimlerde halen oynanmakta Kafkasya bölgesinde ise hala geçmişten süregelmiştir.

Kafkas Halk Dansları yüzyıllardır, Kafkasya insanının günlük yaşamında çok önemli bir yer tutmaktadır. Düğünlerde, bayramlarda, evdeki şenliklerde, konuk ağırlamada-uğurlamada, kış ve yaz gecelerinde, arkadaş toplantılarında, günlük yaşamın bir parçası haline gelmiştir. Oynanmış, unutulmuş; yerine yenisi gelmiş, anlamını, biçimini değiştirmiş ama Kafkasyalı’nın yaşamındaki önemini bugün de yitirmemiştir.


Kafkas Videoları – Kafkas Başlangıç Seviye

Kafkas Halk Danslarında, kültürün bütün bir karakteri görülür. Kadına olan saygısını, kadınla birlikte oynadığında gösterdiği ciddi, gururlu ve dengeli hareketlerinde görebiliriz. Arkadaşları ile birlikte bulunduğunda da çevik, sert ve savaşçı kişiliğini, bir o kadar estetik davranışlarını ve cesaretini görebiliriz.

Kafkas Oyunu

Kafkas Oyunu

Türleri şunlardır;

  • Maral Oyunu
  • Gelin Havası
  • Şeyh Şamil Oyunu
  • Kıskanç
  • Vağzalı
  • Gazağı
  • Tamara
  • Terekeme
  • Ayşat

Kafkas dansını öğrenmek çok zor mudur?

Kafkas Dansı

Kafkas Dansı

Hızı, esnekliği, atletikliği, gerektiren bir dans türüdür. Ancak herkes profesyonel olarak yapacak değil. Bunlar işin profesyonel ileri seviye tarafı… Her yaştan herkes kafkas danslarını öğrenebilir.

Kafkas Dansı Nasıl Yapılır?

Bir çok farklı isimde kafkas dansı türü vardır. Hepsi birbirinden farklıdır ancak ortak özellikleri hepsinde hız, estetik, atlet olmak temel esastır.

Neden Kafkas?

Verdiği görsel keyif müziğinin keyifli hali yerinde oturmanıza engel olacaktır. Bir an evvel bu dansı öğrenmek ve yapmak isteyeceksiniz.


Kafkas Videoları – Profesyonel Kafkas Gösterisi
Yürüyebiliyorsanız Dans Edebilirsiniz!

Yürüyebiliyorsanız Dans Edebilirsiniz!

Kafkas kursu fiyatları yüksek midir?

Kafkas dans kursları talep olduğu sürece grup dersi olarak da açılmaktadır. Ancak aşırı bir popülerliği olmamasından dolayı çok fazla dans kursunda sadece özel ders olarak verilebilmektedir. Ya da genç ve profesyonel olmak isteyenlere yönelik özel performans kafkas dersi sınıfları açılmaktadır. Özelliği çok olduğu için fiyatları da çok yüksektir diye düşünmeyin. Herkesin öğrenebilmesi için Kafkas dansı ders ücretleri de bir çok grup dersleri gibi uygun fiyat aralıklarındadır.

Size en yakın Kafkas dans kursları Özel dans dersi eğitmenleri Tüm dans türleri Hangi ünlü hangi dansı yapıyor?

İlgili Linkler: Horon Zeybek Sirtaki Oryantal Flamenko

Yorum Yaz