Istanbul Istanbul

IstanbulIstanbul

Avrupa’ya açılan kapı, Osmanlı’nın başkenti, Anadolu’ya giden yol İstanbul, tarihi ve turistik öğeleri ile tam bir cennet. Hisarlar, camiler, kiliseler, doğal güzellikler; ne ararsanız bu kentte.

Anadolu ve Avrupa kültürünün kaynaştığı İstanbul’da, Pay-i tahtın mehter yürüyüşü ile başlayan ritim kültürü günümüzde dansın tarihçesini oluşturuyor. Saraylarda düzenlenen eğlencelerde kılıç kalkan oyunları, oryantal ve çeşitli halk oyunları sergileniyor. Geleneksel mirasın yanında günümüzde modern dans türlerini de bünyesine katan bu metropolde yüzlerce kurs ve okul dans severlere kültürümüzün öğelerini öğretmeye devam ediyor. Zeybekten sambaya, tangodan sirtakiye yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz dans dersleri mevcut. Dans kursu fiyatları da her bütçeyi kapsayan kriterlere göre belirleniyor.

Dans gecelerinde Boğaz’a karşı ritimlere ayak uydurmak, yarışmalarda kendinizi sınamak istiyorsanız dans kurslarına kaydınızı yaptırmalısınız.

Jive Çılgınlığı…

Jive Dansı

Jive

Jive Nedir? – Jittenburg dansının akrobasiden arındırılmış hali olarak, ilk kez 1944 yılında ayrı bir tür olarak isimlendirilmiştir. Latin Amerika kökenli bir tür olan Jive dansı, “salon dansı” olarak da bilinmektedir. İlk kez Amerika’da, Afrika kökenli Amerikalılarca figürleri icra edilse de “jive” olarak isimlendirilmesi İngiltere’de Londra’lı bir eğitmen tarafından gerçekleşmiştir.

Figürlerde rock’n roll, boogie boogie gibi danslarında esintisi hissedilmektedir. Zira Jittenburg’dan bir parça olarak ilk etapta oluşturulmuş olsa da zamanla diğerlerinden etkilenerek şekillenmiştir.

Jive Nasıl Yapılır? İzleyince zor gözüküyor. Öyle mi gerçekten?

Jive Dansı

Jive Dansı

Jive dansı oldukça hareketlidir, zarif ve seyri keyiflidir. Çok ritmik ve dinamik olmasına rağmen bir pozisyon dansıdır ve dar alanlarda, kalabalık pistlerde icrası mümkün olabilmektedir. İlginç bir detay da koreografisi içinde solo figürlerin de çok sık yer alıyor olmasıdır.

Ritmik küçük tekmeler, keskin kol ve bacak hareketleri, ani hareketler, “moonwalker” denilen yükselip alçalma hareketleri, en sık görülen figürleridir. Hızlı şasi adımları, ileri geri adımlar Jive’ın olmazsa olmaz adımları olmuştur. Şasi adımlarında ilk parmak ucunda, diğer ayak ise düz basar. Dansın icrası öyle seri ve hoştur ki seyirciler dansçıların ağırlıklarının olmadığı kanaatine kapılabilmektedirler. Ağırlıklı olarak rock’n roll müziği eşliğinde yapılır. Ritm 4/4 ölçüsündedir.  Jive yapılması kolay olmakla birlikte, başarılı bir şekilde yapılabilmesi güç ve disiplin gerektirmektedir.


Jive Videoları – Jive Başlangıç Seviye

Ne kadar sürede öğrenebilirim?

Doğru seçilmiş iyi bir Jive kursunda meslek olarak değil de sosyal amaçlı yapmak istiyorsanız bir dans gecesinde kalkıp dans edebilecek kadar öğrenmek amacındaysanız 2-4 ay aralığındaki bir süreç öğrenme hızınıza göre değişkenlik gösterecektir ama yeterli olacaktır.  Jive dersleri eğlenceli ortamı ile de sizleri içine alacak ve bir daha bırakmayacaktır. Eğlenerek öğrenme deneyimi yaşamanız fazlasıyla mümkündür.

Neden Jive?

Rock’n Roll şarkılarında yani Elvis şarkılarında kim dans etmek istemez ki?


Jive Videoları – Profesyonel Jive Gösterisi
Jive Dansı

Yürüyebiliyorsanız Dans Edebilirsiniz!

Jive Dersi Ücretleri

Jive dersi için özel dönemsel kampanya sınıfları yapılabilmektedir. Onlarda da rakam kur süresi kadar olmaktadır. Yani örneğin 2.5 aylık bir program yani 10 ders karşılığı bir rakam şeklinde olmaktadır. Jive ders ücretleri değişkendir. Bu değişkenlik eğitmenlerin kalitesi, okulların bünyesindeki detay olan artıları ve lokasyona göre belirlenmektedir. Bu nedenle öncelikle ücrete değilde bu kriterlere göre dans kursunuzu seçmek uzun vade de daha sağlıklı olacaktır. Bunun dışında tabi ki de her kursta özel Jive dersi almanız da mümkündür.

Size en yakın Jive kursları Özel dans dersi eğitmenleri Tüm dans türleri Hangi ünlü hangi dansı yapıyor?

İlgili Linkler: Rock n Roll Swing Quick Step Çarliston Lindy Hop

Yorum Yaz