Istanbul Istanbul

IstanbulIstanbul

Avrupa’ya açılan kapı, Osmanlı’nın başkenti, Anadolu’ya giden yol İstanbul, tarihi ve turistik öğeleri ile tam bir cennet. Hisarlar, camiler, kiliseler, doğal güzellikler; ne ararsanız bu kentte.

Anadolu ve Avrupa kültürünün kaynaştığı İstanbul’da, Pay-i tahtın mehter yürüyüşü ile başlayan ritim kültürü günümüzde dansın tarihçesini oluşturuyor. Saraylarda düzenlenen eğlencelerde kılıç kalkan oyunları, oryantal ve çeşitli halk oyunları sergileniyor. Geleneksel mirasın yanında günümüzde modern dans türlerini de bünyesine katan bu metropolde yüzlerce kurs ve okul dans severlere kültürümüzün öğelerini öğretmeye devam ediyor. Zeybekten sambaya, tangodan sirtakiye yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz dans dersleri mevcut. Dans kursu fiyatları da her bütçeyi kapsayan kriterlere göre belirleniyor.

Dans gecelerinde Boğaz’a karşı ritimlere ayak uydurmak, yarışmalarda kendinizi sınamak istiyorsanız dans kurslarına kaydınızı yaptırmalısınız.

Horon – Karadenizin hırçın dansı…

Horon

Horon

Horon nedir? – Karadeniz yöresinde oynana halk oyunlarının genel adıdır.

Karadeniz’de danslar kadın ve erkekler tarafından ayrı ayrı yada birlikte icra edilir. Erkek danslarındaki hareketli, sert figürler kadınlarda aynı hareketlilikte fakat daha yumuşaktır. Doğu Karadeniz yöresindeki oyunların özgün çalgısı kemençedir.

Ancak horon dansı açık yerlerde ve köy meydanlarında Kaval,Tulum, davul ve zurna ile oynanmaktadır. Oyuncuların birbirine tutunarak dizi biçiminde ve disiplinli bir şekilde oynadıkları oyunların bazıları türkülüdür.

Horonlar açık havada, düğünlerde 20-30 kişi çember şeklinde tutunarak oynanır.

Horon Oyunu

Horon Oyunu

Çemberin içinde bulunan kemençeci aynı, zamanda horonu yönetir. Genellikle davul, zurna, kemençe veya az da olsa kaval eşliğinde insanların kol kola tutuşarak sağa doğru hareket etmek suretiyle, çalgı aletlerinin ritmine uyularak dizlerin gevşeyip toplanmasıyla oluşturulan kıvrak ve canlı hareketler topluluğu sonucu meydana gelir.

“Horon tepme” şeklinde konuşulur. Komutla oynandığı gibi kız (bayan) horonlarında komuta bağlı kalınmadan da oynanır. Kasaba ve şehirlerde oynananlar kopmadan sürdürülen bir bütün, birbirine bağlanarak oynanan bir potpuri gibidir. Bir arada oynadıkları gibi ayrı gruplar halinde de sürdürebilirler.


Horon Videoları – Horon Başlagıç Seviye

Horon dansını öğrenebilir miyim?

Horon Ekibi

Horon Ekibi

Horon dansı, Oldukça hareketli hızlı adımlıdır. Dünyadaki en hareketli danslardan biridir ama bir Türk dansı olduğu için Türk’ten daha iyi kimse yapamaz. Öğrenme aşamasında da en rahat ve iyi öğrenecek bu kana sahip biz Türkleriz. Değil mi? 5-6 aylık iyi bir horon dersi eğitimi ile kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Horon Dansı Nasıl Yapılır?

Oyuncu sayısı 2-8 arasında değişebilir. “Kılıç horonu”, “bıçak horonu” gibi oyunlar iki kişiyle oynanır. Şenliklerde çok sayıda insanın uzun bir dizi oluşturarak oynadığı da olur.

Dizi oluştururken halay ve barda olduğu gibi omuzdan tutulmaz. İki kişiyle oynananlarda ise el ele tutuşmak söz konusu değildir. Oyun sırasında vücudun ustalıkla titretilmesi, diz kırma, sağa sola açılma, öne eğilirken ellerin aşağı indirilmesi, ellerin yukarı kaldırılması, tepinerek, çömelerek, yürüyerek yapılan hareketler horonların belli başlı figürleridir.


Horon Videoları – Profesyonel Horon Gösterisi
Yürüyebiliyorsanız Dans Edebilirsiniz!

Yürüyebiliyorsanız Dans Edebilirsiniz!

Neden Horon?

Özellikle karadenizlilerin ama aslında tüm Türklerin bilmesi gereken tamamiyle biz Türklere özel danslardan biri olan horonu öğrenmek olmazsa olmazımızdır.

Horon dersi Ücretleri

Zeybek gibi geleneksel ve popüler bir Türk halk dansıdır ve birçok dans kursunda Horon dersleri grup halinde verilmektedir. Ayrıca istenirse özel horon dersleri de verilmektedir. Horon dersi ücretleri da grup ve özel olarak ve de kurstan kursa çeşitli kriterler nedeniyle farklılaşmaktadır. Ancak halk dansımızı öğrenmek istiyorsanız emin olun fiyatı çokta yüksek rakamlarda değildir.

Size en yakın Horon kursları Özel dans dersi eğitmenleri Tüm dans türleri Hangi ünlü hangi dansı yapıyor?

İlgili Linkler: Zeybek Kafkas Sirtaki Oryantal Flamenko

Puan: star_normalstar_normalstar_normalstar_normalstar_normal - Toplam 1 değerlendirme

1 Yorum

 1. Tülay
  Tülay

  Horon kursu araştırıyorum
  Kadıköy Erenköy de ikamet ediyorum
  Bilgi alabilir miyim acaba?
  2 arkadaş düşünüyoruz

  08:01 de 4 Kasım 2015 Cevapla

Yorum Yaz