Istanbul Istanbul

IstanbulIstanbul

Avrupa’ya açılan kapı, Osmanlı’nın başkenti, Anadolu’ya giden yol İstanbul, tarihi ve turistik öğeleri ile tam bir cennet. Hisarlar, camiler, kiliseler, doğal güzellikler; ne ararsanız bu kentte.

Anadolu ve Avrupa kültürünün kaynaştığı İstanbul’da, Pay-i tahtın mehter yürüyüşü ile başlayan ritim kültürü günümüzde dansın tarihçesini oluşturuyor. Saraylarda düzenlenen eğlencelerde kılıç kalkan oyunları, oryantal ve çeşitli halk oyunları sergileniyor. Geleneksel mirasın yanında günümüzde modern dans türlerini de bünyesine katan bu metropolde yüzlerce kurs ve okul dans severlere kültürümüzün öğelerini öğretmeye devam ediyor. Zeybekten sambaya, tangodan sirtakiye yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz dans dersleri mevcut. Dans kursu fiyatları da her bütçeyi kapsayan kriterlere göre belirleniyor.

Dans gecelerinde Boğaz’a karşı ritimlere ayak uydurmak, yarışmalarda kendinizi sınamak istiyorsanız dans kurslarına kaydınızı yaptırmalısınız.

Foxtrot – Hız, denge ve hazırız! Uçuşa geçiyoruz!

Foxtrot Dansı

Foxtrot

Foxtrot dansı, 20.yy’ın başlarında Avrupa’da görünmeye başlamış,  1920’lerde de asıl ününe ulaşmıştır. Bu kadar hızlı ünlenmesinde kuşkusuz asıl sebep yetenekli Amerikalı dansçılar Vernon ve Irene Castle çiftidir. Yıllar boyunca değişik tipleri ortaya çıkmıştır ama aralarında en popülerleri Slow Fox ve Quickstep’tir. Slow Foxtrot dansı akıcı, ani hareketlerden uzak, uzun çizgiler boyunca durmaksızın hareket halinde bulunulması gereken bir danstır. Güçlü bir denge ve her harekette sabit bir kontrol gerektirdiğinden zor bir dans olarak kabul edilir. Slow Foxtrot dansının hakettiği güzellikte yapılması için, çiftlerin özellikle de bayan dansçının düzenli bir eğitim alması şarttır.

Genel olarak geniş bir alan istediğinden dolayı kalabalık salonlarda yapılması mümkün değildir. Temelde kadının hareketlerinin baskın olduğu bir dans türüdür. Salon dansı kapsamına giren bu tür başta karmaşık bir yapıya sahip olsa da kısa sürede daha basit kalıplara indirgenerek dans severlerin beğenisine sunulmuştur.

Caz ve Blues müziğinin Dans ile buluşması

Genellikle Foxtrot dansında tercih edilen müzik türleri Caz ve Blues olarak bilinmektedir. İngiltere’de, New York’ta ve tüm Avrupa’da bir dönemin en çok tercih edilen dans türlerinden biri olan Foxtrot dansının Türk müzisyenler tarafından bestelenmiş olan taş plakları da mevcuttur.


Foxtrot Videoları – Foxtrot Başlangıç Seviye
Foxtrot Dansı

Foxtrot Dansı

Foxtrot dansını öğrenmek zor mudur?

Salon dansına ilgi duyan caz ve blues şarkılarında keyifli bir şekilde dans etmek isteyen dans severler, Foxtrot dansını öğrenmek sanıldığı kadar zor değildir. 1-2 aylık süreçlerde verimli iyi bir eğitim alırsanız ve sizde biraz çabalarsanız iyi birer dansçı olabilirsiniz. Ama doğru Foxtrot dans kursu, doğru eğitmen ve biraz çaba olmalı… Dansınızı profesyonel platforma taşımanız içinse hem çabanıza hem de kişisel olarak bu dansa olan yatkınlığınız önemlidir. Önce başlayın sonra da bakın bakalım bu dans sizin dansınız mı? Bunu başlamadan anlayamazsınız. Şu bir gerçek ki yapılabilecek en keyifli danslardan biridir.

Foxtrot dansı nasıl yapılır?

Öncelikle Foxtrot dansının temeli olan Quickstep ve slow gibi teknik uygulamalar öğretilir. Bu sayede dans sürecinde tempolu yürüyüş ve duruş hareketleri, kıvraklık ve akıcılık gibi dansın temel kavramları öğretilmiş olur. Uygulamalı eğitimler kapsamında bire bir özel ders programlarınında oluşturulabildiği Foxtrot dans kurslarında yumuşak hareketler ve tırıs hareketler ile dansın tüm teknikleri öğretilmektedir. Partnerlerle bir bütün olmayı gerektiren dansta ayak hareketlerine önem verilmektedir. Trot yürüyüşünün ön plana çıkarıldığı dansta çiftlerin solo performanslarının da izlenme oranını artırdığı bilinmektedir. Özellikle kadının keskin hareketlerini takip eden partner, kalça figürleriyle dansa eşlik edebilmektedir. Sağ ayağın sol ayak üstüne atılmasından doğan figürler Foxtrot dansının temelini oluşturur. Paralel ayak basma tekniğinin de öğretildiği kurs süresince alanında uzman kişilerden eğitim alınmaktadır.


Foxtrot Videoları – Profesyonel Foxtrot Gösterisi
Yürüyebiliyorsanız Dans Edebilirsiniz!

Yürüyebiliyorsanız Dans Edebilirsiniz!

Her bütçeye uygun eğitimler…

Bir dönemin efsane dansı olan ve günümüze kadar gelen Foxtrot dansı Türkiye’de de dans severlere, dans kurslarında uzman eğitmenler eşliğinde öğretilebilmektedir. İyi araştırmak ve doğru yeri bulmak önemlidir. Bir gerçek var ki her dans kursunun daha iyi olduğu bir dans türü bulunmaktadır. Bu kriteri de göz önüne alarak Foxtrot dans dersi ücretlerini değerlendirip uygun bir dans kursunu tercih edebilirsiniz.   

Foxtrot dansçısı gibi giyinmek istiyorum.

Foxtrot, bir salon dansı olduğu için kadınlar geniş fırfırlı etekleri ve parlak desenlerden oluşan elbiseleri tercih ederler. Genellikle elbiseye uyumlu topuklu ayakkabılarla tamamlanır, kadın kıyafetleri salaş topuzlar ve renkli bilekliklerle süslenebilir. Erkekler ise beyaz gömlek üzerine siyah yelek giyerler. Ancak farklı seçimlerde yapabilmektedirler. Tarzı tamamlayacak siyah pantolonlar ve siyah ayakkabılara beyaz çoraplar eşlik etmektedir. Frapan bir görünüm oluşturmayı uygun gören dansta erkekler kravat takabilmektedir.

Size en yakın Foxtrot kursları Özel dans dersi eğitmenleri Tüm dans türleri Hangi ünlü hangi dansı yapıyor?

İlgili Linkler: Vals Tango Quick Step Rumba Bolero

Yorum Yaz