Istanbul Istanbul

IstanbulIstanbul

Avrupa’ya açılan kapı, Osmanlı’nın başkenti, Anadolu’ya giden yol İstanbul, tarihi ve turistik öğeleri ile tam bir cennet. Hisarlar, camiler, kiliseler, doğal güzellikler; ne ararsanız bu kentte.

Anadolu ve Avrupa kültürünün kaynaştığı İstanbul’da, Pay-i tahtın mehter yürüyüşü ile başlayan ritim kültürü günümüzde dansın tarihçesini oluşturuyor. Saraylarda düzenlenen eğlencelerde kılıç kalkan oyunları, oryantal ve çeşitli halk oyunları sergileniyor. Geleneksel mirasın yanında günümüzde modern dans türlerini de bünyesine katan bu metropolde yüzlerce kurs ve okul dans severlere kültürümüzün öğelerini öğretmeye devam ediyor. Zeybekten sambaya, tangodan sirtakiye yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz dans dersleri mevcut. Dans kursu fiyatları da her bütçeyi kapsayan kriterlere göre belirleniyor.

Dans gecelerinde Boğaz’a karşı ritimlere ayak uydurmak, yarışmalarda kendinizi sınamak istiyorsanız dans kurslarına kaydınızı yaptırmalısınız.

Flamenko Nedir? – Acının, mutsuzluğunun, isyanın dansı…

Flamenko

Flamenko

Flamenko dansı, Güney İspanya’nın endülüs bölgesine özgü ama bu bölgeyle sınırlı kalmamış bir müzik ve dans türüdür. 14.yy sonrasında çingenelerin, arapların, yahudilerin ve toplum dışı bırakılmış hristiyanların toplumun dış çevresinde kaynaşması sonucu meydana gelmiştir. Her ne kadar Flamenko, Endülüs bölgesine özgü olsa da sadece bu bölgeye veya İspanya’ya ait değildir. Dünyanın her yerinden  bu dansa gönül verenlere aittir.

Halkların problemleri vardır. kendilerini bir şekilde ifade etmek isterler. bunu da müzik ve dans yoluyla yaparlar. Yıllarca zulüm gören, yoksulluk çeken, ezilen, toplumsal sorun ve güvenilmez olarak nitelendirilen, bütün tarihleri boyunca mal mülk edinemeyen, adi işlerde, tarım yada maden ocaklarında çalıştırılan çingeneler hırs, şefkat, özgürlük ruhu, isyan, sosyal kalıplaşmanın olmaması gibi etkenlerle flamenko’yu oluşturdu. Acılarını, mutsuzluklarını bu yolla yansıttılar. Sert duruşlar, ifadeler hep bunların sonucudur.


Flamenko Videoları – Flamenko Başlangıç Seviye

Flamenko Videoları – Profesyonel Flamenko Gösterisi
Flamenko Dansı

Flamenko Dansı

Ne kadar sürede öğrenebilirim?

Flamenko dansı, özel meraklıları ve tarzı olan bir türdür. Bu nedenle o özel kitle bir grup oluşturup buluştuğunda çok özel ve keyifli bir grup dersi sağlanabilir. Grup Flamenko dersi ile öğrenme süresi yaklaşık 3-4 aydır.

Ancak her dans kursunda grup dersler oluşturulamayabilir. Bu nedenle de özel Flamenko kursu da önerebiliriz. Bu şekilde öğrenme süreniz aldığınız ders ve sıklığına da bağlı olarak sizi 1-2 ayda belli bir seviyeye gelirsiniz.

Flamenko Dansı Nasıl Yapılır?

Yürüyebiliyorsan Dans Edebilirsin!

Yürüyebiliyorsan Dans Edebilirsin!

Vücut duruşu ellerin estetik kullanımı ve tabi ki de özel ayakkabılarla ayakların çıkardığı ses ve sert adımlar ile oldukça agresif bir dans türü olan Flamenko önce teknik olarak ayak el vucüt duruşu şeklinde çalıştırılır. Ardından bunlar birleşir ve son aşama artık o ruha girme, dansı yaşama aşamasıdır.

Neden Flamenko?

Meşhur Flamenko dansçısı Cortez’i izlemeyen bilmeyen yoktur. Onun gibi dans etmek istemeyen bir erkek ya da kadın yoktur sanırsam… İsyanı, haykırışı, acıyı bu kadar iyi anlatan asi ruhlu Flamenko dansını mutlak suretle öğrenilmelidir.

Flamenko Dansçıları

Flamenko Dansçıları

Flamenko Ders Ücretleri

Flamenko ders ücretleri de ders sıklığı, süresi, yeri, okul kalitesi ile doğru orantılı olarak paketler halinde fiyatlandırılmaktadır. Şanslıysanız grup dersleri veren dans kurslarından yararlanabilirsiniz. Ancak özel dersler daha fazladır.

Size en yakın Flamenko kursları Özel dans dersi eğitmenleri Tüm dans türleri Hangi ünlü hangi dansı yapıyor?

İlgili Linkler: Tango Pasodoble Cha Cha Cha Rumba Bolero

Yorum Yaz