Istanbul Istanbul

IstanbulIstanbul

Avrupa’ya açılan kapı, Osmanlı’nın başkenti, Anadolu’ya giden yol İstanbul, tarihi ve turistik öğeleri ile tam bir cennet. Hisarlar, camiler, kiliseler, doğal güzellikler; ne ararsanız bu kentte.

Anadolu ve Avrupa kültürünün kaynaştığı İstanbul’da, Pay-i tahtın mehter yürüyüşü ile başlayan ritim kültürü günümüzde dansın tarihçesini oluşturuyor. Saraylarda düzenlenen eğlencelerde kılıç kalkan oyunları, oryantal ve çeşitli halk oyunları sergileniyor. Geleneksel mirasın yanında günümüzde modern dans türlerini de bünyesine katan bu metropolde yüzlerce kurs ve okul dans severlere kültürümüzün öğelerini öğretmeye devam ediyor. Zeybekten sambaya, tangodan sirtakiye yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz dans dersleri mevcut. Dans kursu fiyatları da her bütçeyi kapsayan kriterlere göre belirleniyor.

Dans gecelerinde Boğaz’a karşı ritimlere ayak uydurmak, yarışmalarda kendinizi sınamak istiyorsanız dans kurslarına kaydınızı yaptırmalısınız.

Dans Kültürü

Türkiye’de Dansın Yeri ve Gelişimi

Türkiye’de dans Anadolu tarihi ile birlikte başlamıştır. İlk çağlardan günümüze kadar Türk milleti üzüntülerini, sevinçlerini ve heyecanlarını sözlerle ve ezgilerle dile getirmiştir. Şiir ile başlayan bu serüven şarkılara ulaşmış; sonrasında zeybekten horona kadar Anadolu’nun her yerinde farklı biçimlerde vücut bulmuştur. Dans Sporları Federasyonu ile resmiyet kazanan bu dala günümüzde eğlenmek ve yeteneklerimizi keşfetmek için koşuyoruz. Siz de bu kültürü yakından tanıyabilir, özelliklerini öğrenebilirsiniz.

Atatürk ve Dansa Bakışı

Mustafa Kemal dansa sevdalıydı. Bu aşkın kökleri çocukluğuna uzanıyordu. Selanik’te mahalle ve okul arkadaşı olan Savaş İlbay anılarında şöyle anlatıyor: “Artık büyümüştük. Rüştiye öğrenimi yapıyorduk. Tatil zamanlarımızı… Devamını Oku

Dans, Kültürdür

İnsanoğlu varoluşu ile ortaya çıkan “DANS”, bütün güzel sanatların anasıdır. Dans tarihi; İnsanlıkla aynı yaşta olup, insanoğlu tarafından nesilden nesile yüzyıllar boyunca süregelmiştir. Estetik ve ritmik hareketleri… Devamını Oku