Istanbul Istanbul

IstanbulIstanbul

Avrupa’ya açılan kapı, Osmanlı’nın başkenti, Anadolu’ya giden yol İstanbul, tarihi ve turistik öğeleri ile tam bir cennet. Hisarlar, camiler, kiliseler, doğal güzellikler; ne ararsanız bu kentte.

Anadolu ve Avrupa kültürünün kaynaştığı İstanbul’da, Pay-i tahtın mehter yürüyüşü ile başlayan ritim kültürü günümüzde dansın tarihçesini oluşturuyor. Saraylarda düzenlenen eğlencelerde kılıç kalkan oyunları, oryantal ve çeşitli halk oyunları sergileniyor. Geleneksel mirasın yanında günümüzde modern dans türlerini de bünyesine katan bu metropolde yüzlerce kurs ve okul dans severlere kültürümüzün öğelerini öğretmeye devam ediyor. Zeybekten sambaya, tangodan sirtakiye yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz dans dersleri mevcut. Dans kursu fiyatları da her bütçeyi kapsayan kriterlere göre belirleniyor.

Dans gecelerinde Boğaz’a karşı ritimlere ayak uydurmak, yarışmalarda kendinizi sınamak istiyorsanız dans kurslarına kaydınızı yaptırmalısınız.

Dans Ederken Ne Giyilir? – Dans Kostümleri

Dans Kostümleri

Dans Kostümleri

Dans etmek; kıyafetiyle, ayakkabısıyla, aksesuarıyla, duruş ve mimiklerle tam bir kompozisyon. Bu yönüyle de tiyatroya benzer diyebiliriz. Dans ederken ne giyilir sorusu hemen hemen bütün kursiyerlerin cevap almak istediği bir soru. Dans özgürlüğün, tutkunun, heyecanın ve neşenin temsili olduğu için birbirinden farklı kıyafetlerle sahneleri süsleyebilirsiniz.

Genel olarak bilinen elbette dans ederken rahat kıyafetler giyilmesi gerektiğidir. Ancak kurslarda eğitim derslerinin dışında yarışmalar ya da özel geceler için giysiler koreografi ve müzik nasılsa ona göre seçilir.

İkinci olarak dönüşlerinizi ve adımlarınızı zorlamayacak giysiler tercih etmelisiniz. Son olarak da bilmemiz gereken dansın bir gösteri sanatı olduğu ve kıyafetlerimizin estetik bir önem taşıdığıdır. Bu nedenle dans kıyafetleri;

Dans Kostümü

Dans Kostümü

 • göz alıcı,
 • renkli,
 • zarif,
 • şık ve
 • estetik olmalıdır.

Tekli danslarda kişiler diledikleri gibi giyinebilirken eşli olanlarda partnerle bir stil uyumu yaratmak gerekir. Bu durum sergileyeceğiniz koreografiyi ve şovu daha etkileyici kılacaktır. Şovunuzun gereği olarak istediğiniz karaktere bürünebilir ve bunu da giydiklerinizle bütünleştirebilirsiniz.

Kendinizi Rahat Hissedin!

Dans Kıyafetleri

Dans Kıyafetleri

Salsa ya da tango yapacaksınız, en merak ettiğiniz kıyafet seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiği. Bunun için önce müziğinize ve koreografinize karar vermeniz gerekecek. Bu aşamaları tamamladıktan sonra moda tasarımcınızdan ya da eğitmenlerinizden yardım alabilirsiniz.

Rahatlık dansın ilk adımı olduğu için hareketlerinizi kısıtlayacak, vücudunuzu kaşındıracak, dar ve bol giysilerden kaçınmalısınız. Örneğin serbest stil-show tarzı bir performansta, fazlasıyla ağır salsa dans kostümleri de abes görünebilir. Dengeyi kurmak her zaman önemlidir.

Tangoda ise kadın önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle genellikle kırmızı tonlarda kostümler tercih edilir. Etek ve elbise tangoyu güzel gösteren unsurlardandır. Ancak çok dar ve bacakların hareketini engelleyecek etekler ya da elbiseler seçilmemelidir. Pantolon giymek isteyenler ise yine rahatlıktan yana olmalılar.

Bunlar gibi diğer Latin dans kıyafetleri coşkunun ve tutkunun izlerini taşıyacak şekilde tasarlanmaktadır.

En İyisini Tercih Edin!

Koreografinizin tamamlayıcı öğelerini seçerken yaşınıza, cinsiyetinize, kilonuza göre tercihler yapmalısınız. Sizin için en iyi olanı seçerek şovunuzu renklendirebileceksiniz.

Puan: star_normalstar_normalstar_normalstar_normalstar_normal - Toplam 1 değerlendirme

1 Yorum

 1. Selim Ser
  Selim Ser

  Bence profesyonel dansçılar kıyafet seçimini fazla abartıyorlar. Dans ederken hiç birşey sizin performansınızın önüne geçmemeli. Ne renk ne kesim ne dekolte… Kıyafet ve kostümlerde o şovun bir parçası olmalı sadece.

  17:36 de 21 Ağustos 2014 Cevapla

Yorum Yaz