Istanbul Istanbul

IstanbulIstanbul

Avrupa’ya açılan kapı, Osmanlı’nın başkenti, Anadolu’ya giden yol İstanbul, tarihi ve turistik öğeleri ile tam bir cennet. Hisarlar, camiler, kiliseler, doğal güzellikler; ne ararsanız bu kentte.

Anadolu ve Avrupa kültürünün kaynaştığı İstanbul’da, Pay-i tahtın mehter yürüyüşü ile başlayan ritim kültürü günümüzde dansın tarihçesini oluşturuyor. Saraylarda düzenlenen eğlencelerde kılıç kalkan oyunları, oryantal ve çeşitli halk oyunları sergileniyor. Geleneksel mirasın yanında günümüzde modern dans türlerini de bünyesine katan bu metropolde yüzlerce kurs ve okul dans severlere kültürümüzün öğelerini öğretmeye devam ediyor. Zeybekten sambaya, tangodan sirtakiye yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz dans dersleri mevcut. Dans kursu fiyatları da her bütçeyi kapsayan kriterlere göre belirleniyor.

Dans gecelerinde Boğaz’a karşı ritimlere ayak uydurmak, yarışmalarda kendinizi sınamak istiyorsanız dans kurslarına kaydınızı yaptırmalısınız.

Dans Etmenin Sağlığa Faydaları

Dansın Sağlığa Yararları

Dansın Sağlığa Yararları

Hepimizin sıkıcı bir iş temposu, yoğun bir sosyal hayatı, ev işleri ve çocukları var. Bütün bu olumsuzluklar bizi duygusal ve fiziksel olarak yoruyor elbette. Ancak dans etmenin sağlığa faydaları ile bunlar gibi pek çok sorundan kurtulmak mümkün!

Dans etmek zihinsel ve fiziksel olarak sizi rahatlatacak, egzersizlerin yarattığı sonuçlara bir de mutluluğunuzu ekleyecek. Ritim ve müzikleri ilk duyduğunuz andan itibaren yüzünüzde bir gülümseme oluşacak ve bu gülümseme olmadan gününüzü tamamlamayacaksınız.

Amerika ve Avrupa’da yapılan farklı araştırmalar da gösteriyor ki sağlık açısından dans etmenin çokça yararı var. Bunlardan bazıları:

Çarliston Dansı

Dansın Faydaları

 • Yeteneklerinizi fark etmenize neden olacak.
 • Bedeninizi özgür bırakacak ve onu yeniden keşfedeceksiniz.
 • Yaratıcılığınız artacak. Özellikle Latin ve Afrika dansları gibi doğaçlamaya izin veren türlerde ifade yeteneğinizi keşfedeceksiniz.
 • Güçlü bir kalp ve karaciğere sahip olacaksınız.
 • Esnekliğiniz artacak.
 • Çeviklik kazanacaksınız.
 • Koordinasyonunuz gelişecek.
 • Kendinize güveniniz artacak.
 • Sinir sisteminiz güçlenecek.
 • Endorfin hormonu salgılayacak ve daha mutlu olacaksınız.
 • Sosyalleşecek ve yeni arkadaşlıklar edineceksiniz.
 • Hormonlarınız dengeli bir şekilde dağılacak.

Dans Etmek Ömrü Uzatıyor!

Hip Hop

Dansın Sağlığa Faydaları

Yukarıda da belirttiğimiz gibi dans etmek sizlere daha güçlü bir kalp kazandıracak. Kemiklerinizin güçlenmesi ile birlikte kendinizi daha dinamik hissedeceksiniz. Ayrıca kalbinize bol oksijen gidecek ve vücudunuz yenilenecek.

Özellikle 40 yaşının üstünde kişiler dans etmeyi sağlık açısından tercih etmeliler. Çünkü sindirim sisteminden mide sorunlarına kadar bazı hastalıkların çözümünde alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılabiliyor.

Bu fiziksel egzersizlerle organlarınız ve kaslarınız koordineli çalışmayı öğreniyor. Böylece dinç ve genç kalmış, ömrünüzü uzatmış oluyorsunuz. Aynı zamanda rehabilitasyon yöntemi olarak vücuda yeniden hareket kabiliyeti kazandırmak amacı ile felçli hastalara dans terapileri uygulanıyor.

Alzheimera Savaş Açın!

Dans etmenin kanıtlanmış olan bir yararı da beynin daha hızlı çalışmasını sağladığı. Gelen müzik sinyalleri kasları çalıştırırken beyin de komutları daha kısa sürede anlıyor. Bu nedenle uzmanlar yaşlılık belirtilerinden en önemlisi olan unutkanlığa karşı dans ederek savaş açabileceğinizi söylüyor.

Dans Ederek Zayıflayın!

Zumba İle Zayıfla

Dans Ederek Zayıfla

Dans ederek kilo vermek günümüzde oldukça ilgi çekici bir yöntem. Özellikle kadınlar tarafından tercih edilen bu yöntemle hem eğlenmek hem de vücudu forma sokmak amaçlanıyor.

Bilindiği gibi dans etmek oldukça kolay ve zevkli bir süreçtir. Üstüne bir de kilo verdiğinizi görmek sizi oldukça mutlu edecektir. Her gün düzenli olarak 1 saat dans ederek fazlalıklarınızdan kurtulabilir, sıkılaşabilirsiniz. Kendinizi daha güzel hissetmenizi sağlayacak bu yöntemle kan dolaşımınızı hızlandıracak ve metabolizmanızı çalıştırmış olacaksınız.

Göbek dansı olarak da bilinen oryantal özellikle karın bölgesini çalıştırır ve beldeki yağlanmaların önüne geçer. Her gün uygulandığında ise inanılmaz sonuçlar alacaksınız. Canlı hissetmenizi, kendinizi beğenmenizi ve mutlu olmanızı sağlayacak.

Dans etmenin faydaları aslında saymakla bitmiyor. Eğlenmek ve forma girmekten tutun, sosyalleşmenizden gençleşmenize kadar onlarca yararı var. Siz de bu serüvene katılarak kendi üzerinizdeki yararlarını görebilir, yeteneklerinizi keşfedebilirsiniz.

İlgili Yazılar: Dansın Kişisel Gelişime Katkısı Dans Ederek Kaç Kilo Verilebilir?

Puan: star_normalstar_normalstar_normalstar_normalstar_normal - Toplam 2 değerlendirme

2 Yorumlar

 1. Melek Akın
  Melek Akın

  Kilo vermek için ne yemenizden kesin ne de başka birşey… Sadece haftanın belli günleri dans ederek inanılmaz kilo veriyorsunuz ve tüm kaslarınız çalışıyor. Been bu sayede 75 kilodan 60’a düştüm…

  15:35 de 21 Ağustos 2014 Cevapla
 2. Oğz Ka
  Oğz Ka

  Belki inanmayacaksınız ama ben topluluk önünde konuşamazdım ve biraz içime kapanıktım. Bu konuyla ilgili bir çok kursa gittim, diksiyon falan hiç biri işe yaramadı. Katıldığım salsa dersleri ve hazırladığımız şov sayesinde artık eskisinden farklıyım. Derslere katıldığımda 18 yaşımdaydım şimdiyse iş hayatımı da olumlu etkilediğini görüyorum. Tabii ki hiç bırakmadım

  15:37 de 21 Ağustos 2014 Cevapla

Yorum Yaz