Istanbul Istanbul

IstanbulIstanbul

Avrupa’ya açılan kapı, Osmanlı’nın başkenti, Anadolu’ya giden yol İstanbul, tarihi ve turistik öğeleri ile tam bir cennet. Hisarlar, camiler, kiliseler, doğal güzellikler; ne ararsanız bu kentte.

Anadolu ve Avrupa kültürünün kaynaştığı İstanbul’da, Pay-i tahtın mehter yürüyüşü ile başlayan ritim kültürü günümüzde dansın tarihçesini oluşturuyor. Saraylarda düzenlenen eğlencelerde kılıç kalkan oyunları, oryantal ve çeşitli halk oyunları sergileniyor. Geleneksel mirasın yanında günümüzde modern dans türlerini de bünyesine katan bu metropolde yüzlerce kurs ve okul dans severlere kültürümüzün öğelerini öğretmeye devam ediyor. Zeybekten sambaya, tangodan sirtakiye yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz dans dersleri mevcut. Dans kursu fiyatları da her bütçeyi kapsayan kriterlere göre belirleniyor.

Dans gecelerinde Boğaz’a karşı ritimlere ayak uydurmak, yarışmalarda kendinizi sınamak istiyorsanız dans kurslarına kaydınızı yaptırmalısınız.

Dans Etmek Yeteneğe Mi Bağlıdır?

Dans Etmek Yetenek İşi midir?

Dans Etmek Yetenek İşi midir?

Sosyal hayatın bir gerekliliği haline gelen dans, belirli bir kalıba sığdırılamayacak kadar önemli bir etkinliktir. Dans etmek yeteneğe mi bağlıdır sorusuna hitaben vereceğimiz cevap hayır olacaktır. Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre güzel dans edebilmek için gereken yetenek beyinde salgılanan GABA isimli bir kimyasala bağlı. Unutmamalıyız ki bu süreç emek ve sabır ister. Kişinin istekli olması doğru yer ve zamanda çalışmalara katılması yeterli olacaktır.

İlk olarak olması gereken en önemli şey kişi özgüvenine sahip olmalıdır ve bu doğrultuda sergileyeceği dansı içinden gelerek emin adımlarla yapmalıdır. Bu doğrultuda tercih ettiği dans kursundaki eğitmenler yardımı ile içindeki yeteneği ortaya çıkarabilir.

Eğer ritimli olarak kendinizi müziğin ahengine bırakırsanız öğrenme sürecinizi kolaylaştırmış olursunuz.

Asıl amacınız keyif almak olmalıdır. Daha önce hiç eğitim almamış kişilerin ilk etapta ritimlere ayak uyduramaması çok doğal bir şeydir. Unutmamalıyız ki öğrenme ve kavrama süresi kişiden kişiye değişebilir fakat azimli bir insanın yapamayacağı şey yoktur.

Ayrıca gittiğiniz kurstaki ders saatleri size yetersiz geliyorsa grup dersleri dışında isteğe bağlı olarak özel dersler de verilmektedir. Bu dersler kişinin belirlediği gün ve saatlere göre değişiklik göstermektedir. Bu konu hakkında da dans eğitmeninizden yardım alabilirsiniz.

İyi dans etmek ve geliştirmek zaman alır sadece birkaç ay deneyip vazgeçmeyin…

Çocuk Dansı

Dans

Kimler Dans Kursuna Gitmemeli?

 • Yeni ameliyat olmuş hastalar
 • Hareket etmesini engelleyecek derecede ciddi kalp problemi olan kişiler
 • Kemik ve eklem sorunu yaşayanlar

Dans Engel Tanımaz!

Fiziksel yapınız ne olursa olsun iç sesini duyabilen herkes dans edebilir. Kişi kafasındaki önyargılardan kurtulduğu an kendini müziğin ve eğlencenin kollarına atıp farkındalığını ortaya koyacaktır.

Takıntı Haline Getirmeyin!

Dans edemediği yanılgısına düşen çoğu insan sosyal ortamlarda dans etmeyi denediklerinde kendilerini kötü hissederler ve bu kişide takıntı haline gelebilir. Bu şekilde düşünen kişiler bir daha denemeyeceklerine dair katı kurallar koyarlar. Ancak bu önyargıdan başka bir şey değildir. Konu hakkında uzman eğitmenler ile görüşebilir, içinizdeki hevesi ve heyecanı tekrar alevlendirebilirsiniz.

← Kurs seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Kursa giderken yanınızda neler getirmelisiniz? → Dans Forum – En Çok Sorulan Sorular →

Puan: star_normalstar_normalstar_normalstar_normalstar_normal - Toplam 2 değerlendirme

2 Yorumlar

 1. Kubilay Sözmen
  Kubilay Sözmen

  Dans etmek yeteneğe bağlı mı diye çok tartışılıyor. Bence bale gibi özel danslar için kesinlikle belli bir yetenek gerekiyor. Ayrıca vücut yapınızında ona özel olması gerekiyor. Tango, salsa, merengue gibi türler içinse biraz çaba sarf etmek yeterli.

  09:01 de 25 Ağustos 2014 Cevapla
 2. Pınar Aksu
  Pınar Aksu

  Bence kişinin yeteneğinden çok eğitiminin yeteneğine bağlı bir durum bu. Şayet sabırlıysa ve size gerçekten inanıyorsa en zor dansları bile öğretebiliyor. Benim eğitmenim bana 5 farklı dans türü öğretti. Şimdi birlikte dans ediyoruz, gecelere katılıyoruz…

  09:01 de 25 Ağustos 2014 Cevapla

Yorum Yaz