Istanbul Istanbul

IstanbulIstanbul

Avrupa’ya açılan kapı, Osmanlı’nın başkenti, Anadolu’ya giden yol İstanbul, tarihi ve turistik öğeleri ile tam bir cennet. Hisarlar, camiler, kiliseler, doğal güzellikler; ne ararsanız bu kentte.

Anadolu ve Avrupa kültürünün kaynaştığı İstanbul’da, Pay-i tahtın mehter yürüyüşü ile başlayan ritim kültürü günümüzde dansın tarihçesini oluşturuyor. Saraylarda düzenlenen eğlencelerde kılıç kalkan oyunları, oryantal ve çeşitli halk oyunları sergileniyor. Geleneksel mirasın yanında günümüzde modern dans türlerini de bünyesine katan bu metropolde yüzlerce kurs ve okul dans severlere kültürümüzün öğelerini öğretmeye devam ediyor. Zeybekten sambaya, tangodan sirtakiye yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz dans dersleri mevcut. Dans kursu fiyatları da her bütçeyi kapsayan kriterlere göre belirleniyor.

Dans gecelerinde Boğaz’a karşı ritimlere ayak uydurmak, yarışmalarda kendinizi sınamak istiyorsanız dans kurslarına kaydınızı yaptırmalısınız.

Dans Ederek Kaç Kilo Verilebilir?

Dans İle Kaç Kilo Veririm

Dans İle Kaç Kilo Verilebilir?

Dans etmek tüm vücudu çalıştıran bir hareketlilik hali olduğundan zayıflamaya yardımcı olacaktır. Yapılan dansın şekli ve kişinin metabolizması, ne kadar kilolu olduğu verilecek kilo oranını değiştirebilir. Ancak bu yolla yakılacak kalori için bir genelleme yapmak gerekirse, ortalama saatte yaklaşık 200-300 kalori yakılabilir. Sindirimi kolaylaştırır, göbeği eritir.

Dansın her türü vücudu çalıştırmak ve kilo vermeyi kolaylaştırmak amacıyla kullanılabilir. Avantajı vücudun üst ve alt kısımlarını aynı anda çalıştırmasıdır. Bu nedenle sadece kilo vermek için değil vücudu şekillendirmek içinde kullanılabilir. Egzersiz amaçlı yapıyorsanız en az 30 dakika dans etmeniz ve nabzı yüksek tutmanız tavsiye edilmektedir. Hem sağlığınız için egzersiz faydası sağlayacak hemde kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Sürekli rejim yapmaktan bıktım diyenler için dans, değişik bir alternatif olacaktır.

Eğlenerek kilo vermenin tek yolu dans ederek zayıflamaktır.

Zumba Dans

Dans Ederek Kalori Yakmak

Dans duyguların müzikle ifade edilmesidir. Bu müzik illa ki MP3 player veya radyonuzda çalmak zorunda değildir. Sizin duyuyor olmanız yeterlidir. Bir müzik hayal edip dansa başlayabilirsiniz. İsterseniz Enbe orkestrasının olmadı Balık Ayhan’ın veya sıcak bir Latin orkestrasının size eşlik ettiğini düşleyebilirsiniz.

Hayallerinize sınır koymayın ama gerçek olan şu ki 1 saat sonra en az 400 kalori uçup gidecek. Tek unutmamanız gereken danstan en az 1 saat önce tüm su ihtiyacınızı karşılamanız ve başlamadan hazmetmiş olmanız gerekmektedir.

Dans duyguların ifadesidir demiştik. Bu durumda herhangi bir kurala uymanız gerekmemektedir. İçinizden gelen hareketi yapmakta serbestsiniz. Muhtemelen Yeni Zelanda’ya özgü Haka dansı da böylece ortaya çıkmıştır.

Bu egzersizdeki kalori yakma dışında diğer önemli noktalar şunlar;

Oryantal Dansı

Oryantal Dansı

 • Oryantal ince bir bel sahibi yapar.
 • Roman dansı bel ve göbekte refleksi geliştirir.
 • Pop, Rap sizi cool hissettirir.
 • Rock’n Roll aşırı yorgunluk, terleme ve büyük bir keyfe yol açar.
 • Flamenko gibi latin dansları yaparak biçimli bir vücut sahibi olabilirsiniz.
 • Yüzmek gibi tüm vücudu çalıştıran ve de eğlenceli bir aktivitedir.
 • Kadın erkek partnerden daha aktiftir. En fazla hareket kadın tarafından yapılır, erkek yöneten karakterdir ama hep yardımcı roldedir.
 • Dünyanın en iyi oryantalini Türk kadınları yapar.
 • Önemli uyarı! Bunlara dikkat etmelisiniz;
 • Dansa başlamadan önce mutlaka boyun, el ve ayak bileklerini tek tek saat yönünde ve tersinde öne arkaya şeklinde döndürerek ısıtınız.
 • Isınmak amaçlı basit olan hareketlerle başlayınız.
 • Dans ederken eğer bu konuda profesyonel eğitim almadıysanız bacaklarınızı tam olarak ikiye ayırmayı denemeyiniz.
 • Ben daha iyisini yaparım diye dansı yarışa çevirip kendiniz zarar verebilecek hareketlere asla girmeyiniz.

Spor Salonları mı? Dans Kursları mı?

Spor Salonu - Dans

Spor Salonu – Dans

Dünyanın en büyük zayıflama merkezleri bile dansla zayıflama yöntemini yaygın olarak kullandıklarını açıklamışlardır. Çevrenizde belki şu ana kadar bu yöntemle zayıflayanlara rastlamamış olabilirsiniz. Ancak özellikle batıda oldukça popüler ve yaygın kesimler tarafından kullanılan bir zayıflama yöntemidir. Yapılacak iş oldukça basit: eğlenceli bulduğunuz ve sıkılmayacağınız türleri tespit edin ve her gün 40-50 dakika dans ederek zayıflayın.

Spor Salonlarındaki aletli ya da aletsiz Fitness hareketlerinden farkı eğlenerek adı üstünde dans ederek zayıflıyor olacaksınız. Ayrıca spor salonunda her bölgenize ayrı sıkıcı çalışmalar ile yüklenirken dans ederek her bölgenizi aynı anda sıkılmadan ve aşırı yüklenmeyip keyifli bir şekilde hareket ettirip çalıştırıyor olacaksınız.

Zayıflamak İçin En Uygun Dans Hangisidir?

Zumba İle Zayıfla

Zumba İle Zayıfla

Dans ederek zayıflamak istiyorsanız öncelikle her yaptığınız figürün size farklı oranlarda etki ettiğini bilmeniz gerekiyor. Ancak kursa gitmenizde en önemli neden, zayıflamak ise, Zumba tam size göredir. Dünyada son 7-8 yıldır olan ve tüm dünyaya ciddi şekilde yayılmış bir dans fitness türüdür. Yani hem fitness hem dans hareketleri içerir. Keyifli latin müzikleri, pop, hint, oryantal gibi çeşitli soundları içinde barındıran, eğitmen tarafından yapılan, tekrarlı hareketlerin oluşturduğu koreografiler 1 saat boyunca yaklaşık 11-12 şarkı aralıksız devam eder. Ders bittiğinde ciddi kalori harcamış, 1 saat boyu tüm vücudunuzu hareket ettirmiş, hem de fazlasıyla eğlenmiş olacaksınız. Zumba ile zayıflamak varken başka yöntemlere gereke kalmaz.

İlgili Yazılar: Dans Etmenin Sağlığa Faydaları Dansın Kişisel Gelişime Katkısı

Puan: star_normalstar_normalstar_normalstar_normalstar_normal - Toplam 2 değerlendirme

2 Yorumlar

 1. Şirin Saygın
  Şirin Saygın

  Eğlenceli bir şekilde kilo vermek isteyenlere dans etmekten daha güzeli yoktur sanırım. Ben tüm öğrencilerime bunu tavsiye ediyorum. Hatta aralarında sadece kilo vermek için kursa gelenler var. Bilhassa oryantal ve zumba bu konuda çok iyi…

  15:44 de 21 Ağustos 2014 Cevapla
 2. Sevda Serbest
  Sevda Serbest

  Zumba, zumba, zumba… Gördüğüm en eğlenceli danslardan biri. Bir sonraki dersi tahmin etmek oldukça zor. Kilo vermekte cabası 🙂

  11:12 de 26 Ağustos 2014 Cevapla

Yorum Yaz