Istanbul Istanbul

IstanbulIstanbul

Avrupa’ya açılan kapı, Osmanlı’nın başkenti, Anadolu’ya giden yol İstanbul, tarihi ve turistik öğeleri ile tam bir cennet. Hisarlar, camiler, kiliseler, doğal güzellikler; ne ararsanız bu kentte.

Anadolu ve Avrupa kültürünün kaynaştığı İstanbul’da, Pay-i tahtın mehter yürüyüşü ile başlayan ritim kültürü günümüzde dansın tarihçesini oluşturuyor. Saraylarda düzenlenen eğlencelerde kılıç kalkan oyunları, oryantal ve çeşitli halk oyunları sergileniyor. Geleneksel mirasın yanında günümüzde modern dans türlerini de bünyesine katan bu metropolde yüzlerce kurs ve okul dans severlere kültürümüzün öğelerini öğretmeye devam ediyor. Zeybekten sambaya, tangodan sirtakiye yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz dans dersleri mevcut. Dans kursu fiyatları da her bütçeyi kapsayan kriterlere göre belirleniyor.

Dans gecelerinde Boğaz’a karşı ritimlere ayak uydurmak, yarışmalarda kendinizi sınamak istiyorsanız dans kurslarına kaydınızı yaptırmalısınız.

Dans Ayakkabısı

Dans Ayakkabısı

Dans Ayakkabısı

Dans etmek oldukça emek isteyen bir iş. Eğitiminizi alıp profesyonel ya da amatör olarak bu sürece devam edecekseniz her aşamayı hakkıyla gerçekleştirmeye özen göstermelisiniz. Ders kıyafetlerinizi rahat olanlardan yana tercih ettiyseniz dans ayakkabılarınızı da aynı kriterlerde seçmelisiniz. İster stüdyoda ister sahnede dans edin, kıyafetinize uygun bir ayakkabı sizleri daha güzel gösterecek.

Dans ayakkabısı nasıl olmalıdır, hangi markalar ya da ürünler tercih edilmelidir, merak ediyorsanız sizlere birkaç önerimiz olacak. Konforun ve şıklığın doğru orantılı olduğu ürünlerle elbette daha rahat edecek ve iyi bir şov sergileyeceksiniz. Mekan, zemin durumları da sizleri ilgilendiriyor. Sakatlıklara sebep olmamak için iyi bir araştırma sonucunda ayakkabınızı almalısınız.

Dans Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bay Bayan Dans Ayakkabıları

Bay Bayan Dans Ayakkabıları

Giysilerinizi seçtiniz, provalara başlayacaksınız, figürleri kolaylıkla icra edecek ayakkabılara ihtiyacınız var. Peki nasıl bir tercih yapacaksınız? Dans ayakkabısı nasıl olmalıdır? İşte cevabı:

 • Öncelikle her stil için farklı ayakkabılar olduğunu bilmeniz gerek. Break dance için kullandıklarınızı salsa için kullanamazsınız. Bu yüzden doğru ürünü almalısınız.
 • Hip hop, break dance yapacaksanız spor ayakkabılar kafi gelecektir.
 • Ancak salsa, tango vb. Latin danslarını icra edecekseniz topuklu olanları almalısınız.
 • Uzun süre üzerinde duracağınız bu ürünlerin ilk kriteri rahat olmaları.
 • Topuk yüksekliği, üst kısm genişliği ve ayak tarağının perdesi ile uyumlu olmalıdır.
 • Ayağınıza tam oturmalı, sıkmamalıdır.
 • Ortopedik olmalıdır.
 • Uzun ömürlü olmalıdır. Zıplamalara, ani sarsıntılara ve denge değişimine karşı dayanıklı olmalıdır.
 • Dans pistine göre seçilmelidir ve farklı zeminlerde kullanılabilir olmalıdır.
 • Zarif ve estetik olmalıdır.
 • Erkekler topuk ve tabanların arasında çok fark olmayan modelleri tercih etmelidir.
 • Pürüssüz pistlerde nubuk ve neolit tabanlı ayakkabılar, pürüzlü ahşap ve beton zeminlerde kösele tabanlı ayakkabılar kullanılmalıdır.
 • Salsa yapıyorsanız 9 ve 11 pont ökçe boyu, burnu açık ve ayağı saran bantlı modeller seçmelisiniz. Tongoda ise bileği ve ayağı iyi saran burnu az açık modeller kullanışlıdır.
 • İlk kez dans edecek olanlar için ideal topuk yüksekliği 5 – 6 cm’dir. İlerleyen dönemlerde 10 cm’e kadar çıkılabilir.
 • Ayak sağlığınızı korumak için, seçilen malzemenin yumuşsak ve nefes alabilir özellikte olması gerekir.
 • Modeli ve renkleri ise kendi beğenilerinize göre seçebilirsiniz.
Puan: star_normalstar_normalstar_normalstar_normalstar_normal - Toplam 3 değerlendirme

3 Yorumlar

 1. Melis
  Melis

  Uzun süredir salsa ile ilgili bir koreografi hazırlıyoruz. Bizi en çok yoran şovumuz için seçeceğimiz kostüm ve ayakkabı oldu. sonundaa çareyi internette bulduk ve ayakkabılarımızı sipariş ettik. Kostüm rengini de ayakkabıya göre belirledik.

  17:26 de 21 Ağustos 2014 Cevapla
 2. Selin
  Selin

  Tango ayakkabıları konusunda seçenek çok ve bulabileceğiniz yerler geniş. Ancak diğer türlerde çok daha zorlanıyorsunuz söliyim. Biz allahtan şovumuzu tango üzerine yaptıkta kostüm ve ayakkabı seçimi kolay oldu. Kombin içinse kırmızıdan vazgeçmeyin bence.

  17:30 de 21 Ağustos 2014 Cevapla
 3. havva
  havva

  merhabalar tango için ayakkabılarınızı aldığınız yerin adını yazabilir misiniz acaba nerelerden alabileceğimiz hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum da teşekkürler şimdiden .

  18:29 de 12 Ocak 2017 Cevapla

Yorum Yaz