Istanbul Istanbul

IstanbulIstanbul

Avrupa’ya açılan kapı, Osmanlı’nın başkenti, Anadolu’ya giden yol İstanbul, tarihi ve turistik öğeleri ile tam bir cennet. Hisarlar, camiler, kiliseler, doğal güzellikler; ne ararsanız bu kentte.

Anadolu ve Avrupa kültürünün kaynaştığı İstanbul’da, Pay-i tahtın mehter yürüyüşü ile başlayan ritim kültürü günümüzde dansın tarihçesini oluşturuyor. Saraylarda düzenlenen eğlencelerde kılıç kalkan oyunları, oryantal ve çeşitli halk oyunları sergileniyor. Geleneksel mirasın yanında günümüzde modern dans türlerini de bünyesine katan bu metropolde yüzlerce kurs ve okul dans severlere kültürümüzün öğelerini öğretmeye devam ediyor. Zeybekten sambaya, tangodan sirtakiye yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz dans dersleri mevcut. Dans kursu fiyatları da her bütçeyi kapsayan kriterlere göre belirleniyor.

Dans gecelerinde Boğaz’a karşı ritimlere ayak uydurmak, yarışmalarda kendinizi sınamak istiyorsanız dans kurslarına kaydınızı yaptırmalısınız.

Cha Cha Cha – Çaçamayan kalmasın…

Cha Cha Dansı

Cha Cha

Cha cha cha (ya da okunuşuyla ça-ça-ça) Küba kökenli bir Latin Amerika dans ve müzik türüdür. Müziği ilk kez 1953’te Kübalı viyolonist ve besteci Enrique Jorrin tarafından ortaya konulmuştur. Ritmi danzon dansındaki dördüncü vuruşa değişiklik getirilerek elde edilmiştir.

Cha cha cha nedir? – Kısaca içinde hızlı hareketler barındıran canlı ve dinamik bir Latin Amerikan dansıdır. Mambo’nun bir türevi olan bu dans, diğerlerine göre yeni olmasına karşın basit ve sade yapısından dolayı kısa zamanda popülerlik kazanmıştır. Bir pozisyon dansı olmasından dolayı küçük alanlarda rahatlıkla uygulanabilir. Çiftlerin kapalı ve açık tutuşta veya mesafeli olarak gerçekleştirebileceği figürleri vardır. Cha cha chanın pistteki genel karakteri asalet veya ciddiyet taşımaktansa; neşeli, sevinçli, biraz da yaramaz, muzır bir parti atmosferi içerir. Cha cha cha günümüzde 2 tip olarak yapılmaktadır.

1- Salon dansı yarışma tarzı – daha büyük adımlar kalça hareketleri daha net keskin vurgular…

2- Sosyal dans tarzı – Club Chachacha’da denen bu tip ise Mambo’nun ekstra adımlı hali gibi salsa / mambo mantığında yapılır. Oldukça da keyiflidir.

Cha Cha Cha Dansı

Cha Cha Cha Dansı

Ne kadar sürede öğrenebilirim?

Cha cha cha 2 tip olduğu için hangisi üzerine eğitim aldığınız ve sonundaki amacınızın ne olduğu çok önemlidir. Eğer iyi bir sosyal cha cha cha dansçısı olmak isterseniz; bunun süreci 3-6 ay arasında kişiye göre değişmektedir. Eğer profesyonel olmak istiyorsanız bunun kısa vadeli bir sonu yoktur. Sonu olmayan bir yola girdiniz demektir. Salsa ve bachata ile beraber öğretilir ve sosyal dans gecelerinde keyifle de uygulanır. Sadece cha cha cha kursu grup olarak çok nadir olarak kampanya sınıfı şeklinde açılır. Ancak özel ders istenirse tabi ki daha kolay bulunmaktadır.

Cha cha cha Dansı Nasıl Yapılır?

Temel de mambo mantığında müziğin 2 vurgusu dikkate alınarak ana adım basılır. Erkek için bu adım geriye sağ adım kadın içinse sol adımdır. 4/4’lük ritm vardır. Ancak arada aksak ritm vardır. Yani kaba tabirle 8 sayıda 10 adım atılır. Kulağa karışık gibi gelse de yapınca göreceksiniz ki çok kolay ve çok keyifli bir dans sizleri bekliyor.


Cha cha cha Videoları – Sosyal Cha cha cha başlangıç seviye

Cha cha cha Videoları – Sportif Cha cha cha başlangıç seviye

Neden Cha cha cha?

Cha cha cha, Latin danslarının Salsa ve Bachata ile beraber özellikle son 10 yılda en öne çıkan türüdür. Çok keyifli müzikleri ve eğlenceli adımları ile sizi latin dünyasının o tropik havasına sokacak kendinizi başka bir gezegende gibi hissetmenizi sağlayacaktır. Yeterli olmadı mı?


Cha cha cha Videoları – Profesyonel Sosyal Cha cha cha Gösterisi

Cha cha cha Videoları – Profesyonel Sportif Cha cha cha Gösterisi
Yürüyebiliyorsanız Dans Edebilirsiniz!

Yürüyebiliyorsanız Dans Edebilirsiniz!

Cha cha cha Kurs Ücretleri

Özel ders isterseniz ders sıklığına göre sayısına göre değişkenlik gösteren fiyatlar içermektedir. Bir çok okulun bu konuda kampanyaları mevcuttur. Ancak sadece Cha cha cha kursu olarak grup dersi bulmak zordur. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere sosyal latin danslarının içinde olarak grup derslerinde salsa ve bachata ile beraber öğretilmektedir. Cha cha cha ders fiyatları da kurslar arasında kalite, lokasyon vb. Kriterlerden dolayı farklılık gösterir.

Size en yakın Cha Cha Cha kursları Özel dans dersi eğitmenleri Tüm dans türleri Hangi ünlü hangi dansı yapıyor?

İlgili Linkler: Tango Bachata Merengue Rumba Salsa

Yorum Yaz