Istanbul Istanbul

IstanbulIstanbul

Avrupa’ya açılan kapı, Osmanlı’nın başkenti, Anadolu’ya giden yol İstanbul, tarihi ve turistik öğeleri ile tam bir cennet. Hisarlar, camiler, kiliseler, doğal güzellikler; ne ararsanız bu kentte.

Anadolu ve Avrupa kültürünün kaynaştığı İstanbul’da, Pay-i tahtın mehter yürüyüşü ile başlayan ritim kültürü günümüzde dansın tarihçesini oluşturuyor. Saraylarda düzenlenen eğlencelerde kılıç kalkan oyunları, oryantal ve çeşitli halk oyunları sergileniyor. Geleneksel mirasın yanında günümüzde modern dans türlerini de bünyesine katan bu metropolde yüzlerce kurs ve okul dans severlere kültürümüzün öğelerini öğretmeye devam ediyor. Zeybekten sambaya, tangodan sirtakiye yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz dans dersleri mevcut. Dans kursu fiyatları da her bütçeyi kapsayan kriterlere göre belirleniyor.

Dans gecelerinde Boğaz’a karşı ritimlere ayak uydurmak, yarışmalarda kendinizi sınamak istiyorsanız dans kurslarına kaydınızı yaptırmalısınız.

Capoeira – Özgürlüğe Giden Yol

Capoeira Dansı

Capoeira Dansı

Capoeira, (ka-pu-ey-ra diye okunur) Brezilya  asıllı bir savunma sanatıdır aslında…

Capoeira Brezilya asıllı bir savunma sanatıdır. Afrika asıllı kölelerin kendilerini savunmak için geliştirdikleri estetik görünüme sahip ve katı formlardan uzak olan bu spor, özellikleri ile diğer savunma sanatlarından ayrılır. Brezilya’daki köleler için ‘Özgürlüğe giden yol’ olarak görülen Capoeira, bir spor dalı olarak anılmasının yanında birçok insana göre bir savaş sanatı ya da dans olarak da görülmektedir. Brezilya başta olmak üzere 48 ülkede resmi olarak yapılmaktadır.

“Vücutları silahlarıydı. Dansları ise kamufle. Bu gizlilik aynı zamanda da onların hayat felsefesi ve kültürü oldu.”

Ne Kadar Sürede Öğrenebilirim?

Capoeira

Capoeira

Capoeira, amacı, felsefesi, geleneksel kuralları, orkestrası, enstrüman,  ritim ve şarkıları, oyunu ile bir bütündür. Capoeira’da kurallar gelenekseldir ve çok önemlidir. Capoeira’yı ne kadar sürede öğrenirim diye bir zamanlama aslında yoktur. Bu ruhu hissetmek içine girdikçe anlayacağınız göreceğiniz bir süreçtir. Ancak esneklik ve çabukluk çok önemli kavramlardır bu yetilere sahip iseniz çok kısa sürede bu işi çözebilirsiniz. Ancak değilseniz yaşınız ve fiziğiniz yeterli gelmiyorsa boşa kürek çekmeyin deriz ne yazık ki…

Capoeira Nasıl Yapılır?

Capoeira oyunculardan oluşan bir halkanın, yani bir ringin içinde yapılır. Halkayı oluşturanlar alkış tutup şarkı söylerken 2 oyuncu grubun liderini selamlar ve ringe çıkarlar, dövüşmeye başlarlar. Amaç 2 oyuncunun birbirlerinin hareketlerini dikkatle izleyerek uyumla hareket etmesi ise de işlerin çoğu zaman kızışmaktadır. Özellikle halka açık performanslarda bu uyum ve akrobasi yönü öne çıkarıldığında bu bir dans olarak görülür. Fakat Capoeira bir dövüş sanatıdır.


Capoeira Videoları – Capoeira Başlangıç Seviye

Capoeira Videoları – Profesyonel Capoeira Gösterisi

Neden Capoeira Dansı?

Dövüş sanatlarına ilginiz varsa ama içinizde sanatsal dans ile ilgili de bir ilgi varsa Capoeira tam da sizin aradığınız spor… Hele ki onun ruhunu aldığınız anda artık geri dönüşünüz yoktur.

Capoeira Ders Ücretleri Ne kadardır?

Capoeira zaman ayırılması gereken bir spordur ve bu nedenle de bir çok capoiera kursunda capoiera dersleri haftada 2 hatta 3 gündür ve fiyatları 2-3 gün olduğu düşünüldüğünde oldukça uygun rakamlardadır.

Size en yakın Capoeira kursları Özel dans dersi eğitmenleri Tüm dans türleri Hangi ünlü hangi dansı yapıyor?

İlgili Linkler: Zumba Pilates Fitdans Yoga

Yorum Yaz