Istanbul Istanbul

IstanbulIstanbul

Avrupa’ya açılan kapı, Osmanlı’nın başkenti, Anadolu’ya giden yol İstanbul, tarihi ve turistik öğeleri ile tam bir cennet. Hisarlar, camiler, kiliseler, doğal güzellikler; ne ararsanız bu kentte.

Anadolu ve Avrupa kültürünün kaynaştığı İstanbul’da, Pay-i tahtın mehter yürüyüşü ile başlayan ritim kültürü günümüzde dansın tarihçesini oluşturuyor. Saraylarda düzenlenen eğlencelerde kılıç kalkan oyunları, oryantal ve çeşitli halk oyunları sergileniyor. Geleneksel mirasın yanında günümüzde modern dans türlerini de bünyesine katan bu metropolde yüzlerce kurs ve okul dans severlere kültürümüzün öğelerini öğretmeye devam ediyor. Zeybekten sambaya, tangodan sirtakiye yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz dans dersleri mevcut. Dans kursu fiyatları da her bütçeyi kapsayan kriterlere göre belirleniyor.

Dans gecelerinde Boğaz’a karşı ritimlere ayak uydurmak, yarışmalarda kendinizi sınamak istiyorsanız dans kurslarına kaydınızı yaptırmalısınız.

Bolero – Zerafetin dansı…

Bolero Dansı

Bolero

Bolero nedir? – 1930’ların ortalarında ortaya çıkmış, “American Style” bir danstır. O zamanlar Bolero dansı klasik formda yapılıyordu. Orijinali 3/4’lük İspanya’da ritme sahiptir. Küba’da önce 2/4’lük ritm, sonunda ise 4/4’lük ritme değişmiştir. Şuan Rumba ritminin çok yavaş bir versiyonu olarak uygulanmaktadır.

Müzik sık sık ispanyol vokalleri ile ve ince perküsyon efektleri ile düzenlenmektedir. Bolero Fandango’nun istenmeyen kısımları çıkarılarak yapılmış bir modifikasyonudur. Ama bütün zerafeti aynen korunmuştur.

Bolero Nasıl Yapılır? Nasıl bir danstır?

Bolero

Bolero Dansı

Bolero dansıslip pivot” ve sola dönüşler olan bir danstır. Slip pivot; bir daire içinde, ayakların bir eksen üzerinde ileri ve geri hareketleri ile yapılan vücudun dönüşüdür. Bolero’da sadece vücut yükselişi vardır. Ayaklarda bir yükselme olmaz. Slip pivot ile dans eden bir çifte yavaş, düzgün, güçlü ve romantik bir hava verir. Ayak hareketleri Rumba’ya benzer fakat çok farklı bir havası vardır. Bolero genellikle, yavaş ve harika temposu ve güzel melodilerinden dolayı “aşkın dansı” olarak bilinir. Rumba müziği duyduğunuzda onu Bolero sanabilirsiniz ama aslında tempo bakımından çok farklıdır.

Ne kadar sürede öğrenebilirim?

Genelde düğün dansı dersleri alan çiftlere öğretilen temel de 3 türden biridir. Düğün kostümlerinin ağırlığı ve kişilerin amatör olarak geldikleri düşünüldüğünde ağır temposu ve romantik hali ile daha uygun bir seçenek olmaktadır. Düğün dansı amacının dışında sosyal grup dersi olarak Bolero kursu neredeyse hiçbir okulda yoktur. Bolero dersi, özel ders olarak öğretilmektedir. Yaklaşık 6-7 özel ders kişinin belli bir seviyeye ulaşmasını sağlar.


Bolero Videoları – Bolero Başlangıç Seviye

Bolero Videoları – Profesyonel Bolero Gösterisi
Bolero Dans

Yürüyebiliyorsanız Dans Edebilirsiniz!

Neden Bolero?

Yukarıda belirttiğimiz gibi, zerafeti rahipleri bile dansa başlatabilecek güzelliktedir. Bu nedenle bu romantik dansı öğrenmek için çok nedene ihtiyacınız yok.

Bolero Ders Ücretleri

Bolero kurs fiyatları özel ders şeklinde alındığı düşünüldüğünde ders saati sıklığı, süresi, eğitmen ismi, lokasyon, kurs imkanları gibi kriterlere göre değişmektedir.

Size en yakın Bolero kursları Özel dans dersi eğitmenleri Tüm dans türleri Hangi ünlü hangi dansı yapıyor?

İlgili Linkler: Rumba Pasodoble Flamenko Cha Cha Cha Bachata

Yorum Yaz