Istanbul Istanbul

IstanbulIstanbul

Avrupa’ya açılan kapı, Osmanlı’nın başkenti, Anadolu’ya giden yol İstanbul, tarihi ve turistik öğeleri ile tam bir cennet. Hisarlar, camiler, kiliseler, doğal güzellikler; ne ararsanız bu kentte.

Anadolu ve Avrupa kültürünün kaynaştığı İstanbul’da, Pay-i tahtın mehter yürüyüşü ile başlayan ritim kültürü günümüzde dansın tarihçesini oluşturuyor. Saraylarda düzenlenen eğlencelerde kılıç kalkan oyunları, oryantal ve çeşitli halk oyunları sergileniyor. Geleneksel mirasın yanında günümüzde modern dans türlerini de bünyesine katan bu metropolde yüzlerce kurs ve okul dans severlere kültürümüzün öğelerini öğretmeye devam ediyor. Zeybekten sambaya, tangodan sirtakiye yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz dans dersleri mevcut. Dans kursu fiyatları da her bütçeyi kapsayan kriterlere göre belirleniyor.

Dans gecelerinde Boğaz’a karşı ritimlere ayak uydurmak, yarışmalarda kendinizi sınamak istiyorsanız dans kurslarına kaydınızı yaptırmalısınız.

Bana Özel Koreografi Hazırlanabilir Mi?

Dans Koreografisi

Dans Koreografisi

Koreografi sanat veya spor dalı için kişi ve kişiler tarafından figür ve hareketlerle oluşturulan; önceden çalışıp belirli bir rutini takip ederek, sıralı ve düzenli bir şekilde sunulan gösteri bütünüdür diyebiliriz.

Özel koreografi ise müzik ve ritimlerle önceden belirlenmiş olan hareketleri belirli bir sıra içerisinde bütünleştirme sanatıdır. 4 tip dans koreografisinden söz etmek mümkündür. Bunlar;

 • Bireysel Koreografi (Single Choreography)
 • Çift Koreografisi (Couple Choreography)
  1. Sahne ve Şov Koreografisi
  2. Yarışma Koreografisi
  3. Eğitim Koreografisi
 • Grup Koreografi (Group Choreography)
 • Bileşik Koreografi ( Combined Choreography)

Önemli günler ve etkinlikler için kişiye özel koreografi hazırlanıyor elbette. Dans kursları bu konuda önceden bilgilendirildiği takdirde gerekli düzenlemeler yapılıyor. Kurslar size:

 • müzik seçimi,
 • kıyafet tercihi,
 • hareketlerin belirlenmesi,
 • provalar
 • ve ders saatleri ile ilgili yardımcı oluyorlar.

Ayrıca yarışmalara hazırlanan öğrencilere ve dansçılara bireysel olarak koreografiler hazırlayan dans kursları var. Özellikle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı gibi önemli günlerde düzenlenen etkinliklerde ilkokullara, liselere, üniversitelere ve kurumlara özel koreografiler hazırlanıyor.

Bireysel Koreografiler

Tek dansçı tarafından sahnelenen koreografilerdir. Teknik altyapısı güçlü dansçılar tarafından gerçekleştirilir.  Bu nedenle öncelikle eğitimlerinizde ileri seviyelerde olmanız gerekiyor. Farklı dan stillerini karıştırabilmek ve sunumlarınızı renklendirebilmek için bu durum neredeyse bir şart.
Sahne tecrübesinin oldukça önemli olduğu bu sunum türünde ayrıca dansa hakim olmak, müzikalite bilgisine ve genel sahne ışığına sahip olmak gerekmektedir.

Düğün Dansı

Özel Dans Koreografisi

Düğün Dansı Koreografileri

Çiftlerin birlikte yeni bir hayata adım attıkları en önemli anlardan olan düğün günlerini özel kılmak için dans kursları her çifte özel olarak düğün dansı belirliyor. Müzik seçimini çiftlere bırakırken koreografileri özenle hazırlıyorlar.


Düğün Dansı Koreografisi

Latin Dansları Koreografileri

Latin dansları bir kadın ve bir erkek ile gerçekleştirilen, hareketli ezgileri ve ritimleri olan dans türlerinin genel adıdır. Çift koreografisi kategorisine girer ve sunum öğeleri açısından oldukça zengindir. Koreograflar yarışmalar ya da gösteriler için kişileri hazırlarlar. Belirli bir kurala sadık kalınması gerektiğinde ise eğitmenlerin ve dansçıların işi zorlaşır.

Halk Oyunları Koreografileri

Grup danslarından olan yöresel halk oyunları özellikle kültür şenliklerinde, resmi bayramlarda, anma günlerinde ve yarışmalarda sergilenir. Yine aynı şekilde okullara, vakıflara ve topluluklarda özel müzikler ve hareketler belirlenir.

← Kursa giderken yanınızda neler getirmelisiniz? Kurs seçerken nelere dikkat etmelisiniz? → Dans Forum – En Çok Sorulan Sorular →

Yorum Yaz