Istanbul Istanbul

IstanbulIstanbul

Avrupa’ya açılan kapı, Osmanlı’nın başkenti, Anadolu’ya giden yol İstanbul, tarihi ve turistik öğeleri ile tam bir cennet. Hisarlar, camiler, kiliseler, doğal güzellikler; ne ararsanız bu kentte.

Anadolu ve Avrupa kültürünün kaynaştığı İstanbul’da, Pay-i tahtın mehter yürüyüşü ile başlayan ritim kültürü günümüzde dansın tarihçesini oluşturuyor. Saraylarda düzenlenen eğlencelerde kılıç kalkan oyunları, oryantal ve çeşitli halk oyunları sergileniyor. Geleneksel mirasın yanında günümüzde modern dans türlerini de bünyesine katan bu metropolde yüzlerce kurs ve okul dans severlere kültürümüzün öğelerini öğretmeye devam ediyor. Zeybekten sambaya, tangodan sirtakiye yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz dans dersleri mevcut. Dans kursu fiyatları da her bütçeyi kapsayan kriterlere göre belirleniyor.

Dans gecelerinde Boğaz’a karşı ritimlere ayak uydurmak, yarışmalarda kendinizi sınamak istiyorsanız dans kurslarına kaydınızı yaptırmalısınız.

Bana En Uygun Dans Hangisidir?

Müzik ve dans birbirlerini tamamlayan iki öğedir. Günümüzde hemen hemen her insanın sevdiği bir müzik türü vardır ve bu müzik ile hareket etmekten keyif alır. İnsanlar yüzyıllardır duygularını, düşüncelerini müziklerle ve hareketlerle ifade ederler. Böylelikle ortaya duyguların ezgilerle dışa vurumu olan dans etmek çıkar.

Siz farkında olmasanız da stilinize ve karakterinize uygun dans etme beceriniz içinizde bir yerlerde keşfedilmeyi bekliyor olabilir. Kendinize en uygun dansı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı hususlar vardır.

Dans türleri Ünlülerin dans tercihleri

-Öncelikle kişinin sevdiği ve kendi iç dünyasına en yakın müzik tarzını belirlemesi gerekir. Stilinize uygun müzik türünü seçmek bu alanda kendinize daha fazla güvenmenizi sağlar.

-Dans az da olsa bir yetenek gerektirir bunun için kişilerin kendi yetenek ve isteklerini belirleyip o doğrultuda ilerlemelerinde fayda olacaktır.

-Özel bir merak alanınız varsa kurs eğitmenlerinizden seçtiğiniz türü yapma kapasiteniz olup olmadığını öğrenin.

-Kendinizi rahat hissedebileceğiniz dans figürlerini kliplerden, konser ve izlediğiniz filmlerden anımsamalı ve merak duygularınızı gidermek için bunları yardımcı kaynak olarak kullanmalısınız.

Efelerin Dansı Zeybek

Efelerin Dansı Zeybek

-Amatör mü profesyonel olarak mı bu serüvene atılmak istediğinize karar verin. Çünkü hobi olarak her dansı yapabilirsiniz ancak profesyonel anlamda belirli kriterleri sağlamanız gerekiyor.

Dans seçerken partnerli ya da partnersiz çalışıp çalışamayacağınıza göre karar vermelisiniz. Herkesle aranızda fiziksel biri uyum sağlayamayabilirsiniz.

-Yaşınıza ve cinsiyetinize göre tercih yapmalısınız. Küçük hanımlar genelde bale, erkekler ise zeybek gibi türleri seçerler. Latin dansları ise herkese hitap edebilir.

-Sağlık koşullarınızı da göz önüne almalı, herhangi bir sakatlık ve ameliyat durumunuz var ise eğitmeninize danışmalısınız.

-Esnekliğinize ve çevikliğinize göre de tercih yapabilirsiniz.

-Gittiğiniz kursun size bu dansı her ayrıntısı ile öğreteceğinden emin olmalısınız. Bu yüzden duruşlar ve figürlerle ilgili önceden ufak bir araştırma yapabilirsiniz.

Size Uygun Dans Tüyoları Burada!

Dans Ederken

Dans

-Özgüvene sahipseniz, bağlılık ve tutkuyla dans etmek istiyorum diyorsanız tango tam size göre.

-Hareketli, hızlı ve ritimleri iyi yakalayabilirim diyorsanız cha cha cha, rumba ve mambo yaparken çok eğleneceksiniz.

-Yaratıcı hareket etmeyi, özgürlüğü ve rahatlığı seviyorsanız, hip hop kültürünü kendinize yakın buluyorsanız break dansı ile duygularınızı dışa vurma zamanı gelmiş demektir.

-Mert, cesur, atılgan ve haksızlığa boyun eğemem dediğiniz noktada stilinizi zeybek yaparak bütünleştirebilirsiniz.

-Genelde jazz ve rock’n roll müziği dinliyor ve bu tarz beni yansıtıyor diyorsanız swing yapmak isteyeceksiniz.

-Brezilya müziklerine ilgi duyuyorsanız sizi samba öğrenmeye davet ediyoruz.

-Oldukça eğlenceli bir hobiye sahip olma vaktinin geldiğini düşünüyor ve aynı zamanda formda kalmak istiyorsanız oryantal yapmamak için hiçbir nedeniniz yok demektir.

Eğer daha önce herhangi bir alanda dans eğitimi aldıysanız ve dans etmenin size uygun olmadığını düşünüyorsanız sakın üzüntüye kapılıp pes etmeyin çünkü yetenek sizin içinizde…

← Kurs seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Kursa giderken yanınızda neler getirmelisiniz? → Dans Forum – En Çok Sorulan Sorular →

Puan: star_normalstar_normalstar_normalstar_normalstar_normal - Toplam 4 değerlendirme

4 Yorumlar

 1. Derya a.
  Derya a.

  Bende dans etmekle etmemek arasında karar veremiyorum… Birden merak salıp tüm türleri inceliyorum sonradan da hiç birini yapamazmışım gibi geliyor vazgeçiyor. Sizin önerileriniz nedir, hangi türden başladınız? Tavsiyelerinizi bekliyorum…

  09:00 de 25 Ağustos 2014 Cevapla
 2. Yasemin Algıç
  Yasemin Algıç

  Daha önce dansla ilgili bir eğitim almadıysanız mutlaka eğitmenlerle görüşmeniz gerekiyor. Çünkü vücut yapınıza en uygun türü onlar rahatlıkla karar verebiliyor. Benim gittiğim okulda eğitmen beni tamamen tangoya yönlendirdi ve bana çok yakışacağını düşündü. Duruş ve bakışlar üzerinde çalıştık. Uzun süredir de bu dansı yapıyorum.

  09:00 de 25 Ağustos 2014 Cevapla
 3. MESUT ERBEK
  MESUT ERBEK

  Ben önceden rumba dansını aldım.çok güzelde biliyorum.figürlerini,diğer dans türlerini öğrenmek istiyorum.Nasıl bir yol izlemeliyim.

  18:09 de 25 Mayıs 2015 Cevapla
 4. Ekin A.
  Ekin A.

  merhaba. ben 21 yaşındayım. küçükken yaşadığım şehirde dans kursuna katılmıştım. tarzı daha hip-hop’a yakındı. sonra sınav vb. sebeplerden ötürü bırakmamın daha iyi olacağını düşündüğüm için bıraktım. şuanda ne kadar olabilirse çekirdekten yetişmek, emin adımlarla ilerlemek istiyorum. sizce bunun için hangi danstan başlamam daha iyi olur. araştırdım fakat bir sonuca ulaşamadım.

  02:54 de 22 Ağustos 2017 Cevapla

Yorum Yaz