Istanbul Istanbul

IstanbulIstanbul

Avrupa’ya açılan kapı, Osmanlı’nın başkenti, Anadolu’ya giden yol İstanbul, tarihi ve turistik öğeleri ile tam bir cennet. Hisarlar, camiler, kiliseler, doğal güzellikler; ne ararsanız bu kentte.

Anadolu ve Avrupa kültürünün kaynaştığı İstanbul’da, Pay-i tahtın mehter yürüyüşü ile başlayan ritim kültürü günümüzde dansın tarihçesini oluşturuyor. Saraylarda düzenlenen eğlencelerde kılıç kalkan oyunları, oryantal ve çeşitli halk oyunları sergileniyor. Geleneksel mirasın yanında günümüzde modern dans türlerini de bünyesine katan bu metropolde yüzlerce kurs ve okul dans severlere kültürümüzün öğelerini öğretmeye devam ediyor. Zeybekten sambaya, tangodan sirtakiye yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz dans dersleri mevcut. Dans kursu fiyatları da her bütçeyi kapsayan kriterlere göre belirleniyor.

Dans gecelerinde Boğaz’a karşı ritimlere ayak uydurmak, yarışmalarda kendinizi sınamak istiyorsanız dans kurslarına kaydınızı yaptırmalısınız.

Bale, Tüm Dansların Temeli…

Bale

Bale

Bale; mimik,müzik, dans ve dekor sanatlarının ileri standartlarda birleştirilerek kullanan bir tiyatro gösterisi olarak tanımlanır. Asıl eleman olarak kullanılan dans aslına bakıldığında İtalyanca dans anlamına gelen “ballo” ya da “balletto” sözcüğünden türetilmiştir. Görsel sanatların en renklisidir ve özellikle küçük kız çocuklarının düşlerini süsleyen büyülü bir dünyadır denebilir. Verilen eğitimi ile disiplinli, özverili, algılamadaki gelişimin temellerini atan, alabildiğine renkli ve zevkli, uzun bir süreçtir.

Bale, kuralları belli akademik dans tekniğinin, başka sanatsal öğelerle de birleştirilerek bir sahne gösterisi oluşturacak biçimde sunulmasıdır. Bale terimi, bu akademik dans tekniği için de kullanılır. Bir gösteri sanatı olarak genellikle müzik eşliğinde, dekor ve sahne giysileriyle sunulan, son derece titiz bir Dans türüdür.

Bir bale, dans, müzik ve tasarımla dramatik bir öykü anlatabilir ya da hiç bir öykü olmadan yalnızca müziğin dans aracılığıyla bir yorumu biçiminde sunulabilir. Rönesans döneminde saray gösterilerinden ve bunları izleyen Fransız ballet de cour’undan gelişmiştir. Bugün her kıtada ve bir çok ülkede topluluklar ve okullar mevcuttur.

Bale Nedir?

Bale Dansı

Bale Dansı

Bale, kuralları belli akademik dans tekniği ile başka sanatsal öğelerin birleştirilerek bir sahne gösterisi halinde sunulmasıdır. Bale terimi, bu bahsettiğimiz akademik dans tekniği içinde kullanılır. Gösteri sanatı olarak çoğunlukla müzikle beraber, dekor ve sahne giysileriyle sunulur, son derece titiz bir dans türüdür. Dans, tasarım ve müzikle dramatik bir hikaye anlatabilir ya  da hiçbir hikaye olmadan sadece müziğin dans ile bir yorumu şeklinde de sunabilir.

Bale Nasıl Yapılır?

Vücudun bütün ağırlığının parmak uçlarına verildiği bir dans olan balenin kolay bir dans olduğunu söylemek zordur. Sıkı ve düzenli bir çalışma gerektirir. Yıllarca yapılması gereken bir danstır. Genellikle klasik diyebileceğimiz müziklerle çok sayıda dansçı ile birlikte yapılır. Belirli bir koreografisi ve hikayesi vardır. Ayrıca tütü, point, mayo vb. kıyafetlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Tiyatro öğelerini de içinde barındırdığı için oyunculuk yeteneğine de ihtiyaç duyar. Bale kurslarında verilen eğitim ile uzman eğitmenler eşliğinde bu dansı severek yapmak mümkündür.

Bale’deki Amaç; Neden Bale?

Bale Eğitimi

Bale Eğitimi

  • Sanat dallarına ilgiyi artırmak ve beslemek.
  • Tüm sanat dallarını öğrencinin yaşamına dahil etmek, haberdar etmek.
  • Estetik duygusunun kazanılmasını sağlamak (Bakış açısı,vücut kullanımı, davranış)
  • Kazanılan disiplini tüm yaşamına yaymak.
  • Beden gelisimine destek olmak.
  • Zihinsel ve sosyal gelişimine destek olmak.
  • Yaratıcılığını ortaya çıkarmak ve gelişmesini sağlamak.
  • Kazanılan başarı sonucunda, kendine güven duygusunu sağlamak ve bunu tüm yaşamına yayabilmesine sağlamak.
  • Bedenin fark edilmesini ve kullanabilmesini saglamak.
  • Duygu,düsünce ve kendini ifade etme yeteneklerinin gelismesini sağlamak.

Türkiye’de Bale

Türkiye’ de Cumhuriyetinin kuruluşunu takiben Rusya kökenli bir sanatçı ile A. Adnan Saygun’ un yaptığı Bir Orman Masalı adlı eser ilk kez sergilenmiştir. Daha sonrasında devlet tarafindan destek ile çağdaş yapıya sahip bir okul açılmıştır. Bu okula yurt dışından önemli pek çok eğitmen gelerek Türk Bale sanatına katkıda bulunmuştur. Bu okuldan mezun olan genç ve yetenekli dansçılarımız sonraki yıllarda Devlet Tiyatrosunun bale bölümünü oluşturmuşlardır.

1969 yılında Opera ve Bale Müdürlüğü kurularak bu sanatı devlet güvencesi altına almıştır. Ayrıca ülkemizdeki pek çok konservatuarın opera ve bale bölümleri günümüzde aktif olarak çalışmalar yapmaktadır.

Balerin

Balerin

Bugün ülkemizden uluslararası başarıya sahip Ayşem Sunal, Uğur Seyrek, Ceyhun Özsoy, Fahrettin Güven, Tan Sağtürk gibi pek çok dansçımız mevcuttur.

Kaç Yaşında Başlamak Gerekir?

Ne kadar erken yaşta başlanılırsa o kadar çabuk öğrenilmesi mümkün olacaktır. Önerilen 4-11 yaşları arasında baleye başlanmasıdır. Bu yaşlarda da kişinin ailesine büyük görev düşmektedir. Dansa yeteneği ve ilgisi olduğunu gördüğünüz çocuğunuzu bir dans kursuna götürmeli ve ona destek olmalısınız.

Bale Ders Ücretleri

Diğer sosyal danslara göre daha emek isteyen daha çaba gerektiren ve çok küçük yaşlarda başlanan bir dans türü olduğu için bale ders ücretleri biraz daha pahalıdır. Ancak bu alınan hizmet küçük yaşta çocuklarımıza kattığı değerler düşünüldüğünde az bile bulunabilir. Bale kurslarının fiyatları değişkendir. Lokasyona, eğitmen kalitesine, salonun kalitesine büyüklüğüne göre bu farklılıklar oluşmaktadır.

Size en yakın Bale kursları Özel dans dersi eğitmenleri Tüm dans türleri Hangi ünlü hangi dansı yapıyor?

Yorum Yaz